Ach mamy! Prečo sme len také?..

Aké sú podľa Vás slovenské a české mamy? Aká ste podľa Vás Vy sama ako mama?

Nerobím nič

Tento článok som mala v hlave od momentu, kedy si odo mňa jedna pani z našej obce objednala nosičskú vsadku (viac o mojich vsadkách tu). Vraj ma obdivuje, ako to pri troch deťoch stíham. Ona má len jedno bábätko a nestíha vôbec nič. Už vtedy mi to slovo NIČ dvíhalo adrenalín a zároveň zatínalo do živého. Aj ja sama seba hodnotím často takto neúprosne. Keď nie doslova, aspoň si to potichu myslím. A nie som v tom žiaľ sama.

Všetky sa však v tomto bode NIČ-oho mýlime. Pretože robiť nič, sa vlastne nedá. Keď nič viditeľné nerobíme, tak aspoň v duchu premýšľame. Ako poznám seba a ďalšie ženy, tak zvyčajne aspoň nad desiatimi vecami naraz 😀 Naša myseľ plánuje, čo uvaríme, kedy odložíme sezónne oblečenie, kam pôjdeme von s deťmi a ktorú knihu im večer prečítame. Maminky bábätiek a malých detí však okrem toho robia dve veľmi zásadné a často podceňované veci – dojčia svoje deti a tiež ich nosia v šatkách, či nosičoch.

Je tam toho, pomyslí si niekto, kto nerozumie tomu, čo beží na pozadí týchto činností. Keď si z Vás najbližšie bude niekto robiť posmech, lebo „ešte stále dojčíte“, alebo to Vaše dieťa „furt len vláčite v tej handre“, máte dve možnosti ako reagovať. Môžete ho s úsmevom ignorovať, čo je moje obľúbené : ) Alebo mu trocha rozšírite obzor, ak bude chcieť. V opačnom prípade je to márna snaha. No hlavne – keď budete mať najbližšie pocit, že ste zase raz NIČ neurobili, tak sa postavte pred zrkadlo a povedzte sama sebe do očí, čo ste v ten deň pre svoje dojčiace, či nosiace sa dieťa urobili.

Dojčenie je na(d)mieru

Dojčenie dieťaťu nielenže zaženie smäd, ale napriek obsahu viac než 95 % vody ho aj zasýti. Mnohí ľudia (hlavne tí nedojčiaci, ako inak) majú obavy, že dieťa žijúce len na materskom mlieku hladuje. Predstavujú si, že s úderom 6. mesiaca musia začať jesť minimálne rezne, inak budú anemické a podvyživené. Materské mlieko však v porovnaní s akýmkoľvek príkrmom obsahuje takú širokú škálu látok, že mu proste nemôže nič konkurovať. Ak teda Vaše dieťa nie je práve jedák, jedlo mu nevnucujte a pokračujte ďalej v dojčení.

Dojčenie je tiež skvelý liek na akékoľvek detské problémy. Spoľahlivo utíši bolesť po páde, či nepríjemnom vyšetrení. Ak sa dieťatko niečoho zľaklo, je to ten najrýchlejší spôsob ako ho upoKojiť. Únavu a nervozitu vyriešite jednoduchým priložením k prsníku. Cítite to, aké je to čarovné a mocné zároveň? Aká sila a láska tkvie v jedinej činnosti, ktorú môžete pre Vaše dieťa urobiť len Vy sama?

Keď sa na Vás nabudúce vrhne pocit márnosti, pretože ste celý deň „len“ dojčili, tak ten pocit môžete rovno poslať do kelu. VY totiž pre Vaše dieťa robíte dojčením úplné maximum a nejaké špinavé prádlo, či riady od včerajšieho obeda sa môžu proste schovať. Alebo ich neskôr schováte Vy, pokiaľ Vám nik nepomôže. Zožierať sa však domácnosťou nikomu nepomôže, tak si to radšej užívajte.

 

Nosenie je pre mnohé mamy hlavne o voľných rukách a slobode pohybu v akomkoľvek teréne. Dieťatku zároveň dáva pocit bezpečia, pretože objatie šatky a tiež známe zvuky a vône Vášho tela mu nápadne pripomínajú prostredie z maternice. Deti dýchajú a spia na mamine oveľa pokojnejšie, menej plačú a lepšie prospievajú. Okrem toho sa bábätkám pri pohybe nosiacej maminy prekrvujú inak statické svaly, šľachy a kĺby. Ich rovnovážny orgán v strednom uchu stále pracuje a tým rozvíja koordináciu pohybov. Uvidíte, aké bude Vaše dieťa šikovné.

Chváľte sa

Milé mamy, keď si dnes rekapitulujete svoj deň a máte nutkavý pocit, že ste zase raz NIČ neurobili, tak ten pocit pošlite niekam. Povedzte si pred zrkadlom, čo všetko ste dnes urobili a že Vám to šlo výborne: Za obedom sa len tak zaprášilo. Pri večernom seriáli ste pokorili horu prádla ako Mount Everest. Vyvenčili ste deti, prípadne aj nejakého psa :D. Hlavne ste s láskou a vytrvalosťou dojčili, či nosili svoje stále ťažšie dieťa. Dojčenie a nosenie je niečo, na čo môžete byť právom hrdá.

Ak si nie ste vedomá, čo vlastne pre svoje dieťa denne robíte, prečítajte si jeden z mojich eBookov > > > nielen o dojčení a nosení. Určite Vám to pomôže zvýšiť sebavedomie a sebaistotu a rozšíri Vám obzory.

Ja to robím preto, že mám tak zo seba dobrý pocit, lepší deň a učím to aj naše deti. Pochváliť seba, aj iných. Vyjadriť uznanie a poďakovanie za snahu a dobre odvedenú prácu. Motivovať a nedeptať. Pretože pred pár rokmi, keď sme potratili naše prvé bábätko, som sa v tých depresiách naozaj ocitla. Nechcelo sa mi robiť ani len to NIČ. V tom období mi pomáhalo každý deň si písať, čo som urobila: že som navarila, nakúpila, v niečom sa vzdelala. Určite aj Vám pomôže vedieť, čo dávate svojmu dieťaťu cez dojčenie a nosenie. Vedome sa za to oceňte.

Pochváľte sa za to. Úplne neskromne a „šťavnato“, tak, ako o tom píše Peter Sasín vo svojej knihe Triumf. Že je to divné a vôbec Vám to nejde? Nevadí, v určitých situáciách ani mne. Ale s dojčením a nosením nemám problém sa pochváliť. Za tie roky dojčenia a nosenia som si vybudovala pevné sebavedomie a toto je niečo, čo mi naozaj nik nevezme. Toľko som toho s mojimi deťmi zvládla a zažila práve vďaka dojčeniu a noseniu. Už som to raz hovorila aj na pracovnom pohovore a slečne skoro vypadli oči z jamiek 🙂 Pochopí, kto zažil.

Prajem Vám, aby ste aj Vy mohli byť na seba hrdá a aby ste dokázali pochváliť aj iné dojčiace a nosiace mamy. Len tak bude stále viac detí dojčených a nosených. Vďaka našej vzájomnej podpore a pomoci pre dobro nás a našich detí.

 

Môj príbeh dojčenia s množstvom cenných rád si môžete prečítať v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom Vám eBook Mamou prirodzene pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩