Ako slepačia od maminy

Hoci sa Vianoce nezadržateľne blížia, počasie vonku na to vôbec nevyzerá. A tak sa stalo, že okrem muchy mäsiarky vonku za oknom, som dnes zažila aj niečo iné. Druhú liečivú „slepačiu! polievku v priebehu jedného týždňa… 🙁
Prečo píšem slepačiu v úvodzovkách, zistíte o chvíľu.

Slepačia je zázrak

Našu päťčlennú domácnosť už druhý týždeň obchádzajú bacily a na to u nás najlepšie funguje práve domáca slepačia polievka. Okrem mrkvy a kalerábu sme ale doma nič z ingrediencií nemali. A tak sme sa po hodine obliekania a chystania s troma deťmi (to je ešte celkom dobrý čas, nemyslíte? 😀 ) dostali konečne z domu a do obchodu.

Aké bolo moje sklamanie, keď sme v obchode našli len vykŕmené kačacie stehná. Zjavne som nebola jediná. Chladiaci box zúfalo prehľadával ešte jeden pán. Očividne je sezóna slepačích polievok 🙂 Čo teraz? Do ďalšieho obchodu vzdialeného dva kilometre sa mi ísť nechcelo. Boli sme v obchode na pešo a vonku sa už rozprestierala tma. Doma ale ležal chorý manžel, ktorému by sa voňavá a liečivá polievka skutočne zišla. Kúpili sme teda kačacie stehná. Hydina ako hydina, nie? 😀

Aby bola bola polievka skutočne liečivá, chutná a vábivá aj na pohľad, treba ju vedieť správne uvariť. Musím sa Vám priznať – ja som ju až dodnes variť nevedela. Skúšala som to samozrejme stále znova, ale tá moja slepačia nikdy nebola taká chutná a voňavá ako od mojej maminy. Hlavne jej však chýbala čírosť s nádhernými zlatistými okami na hladine 🙁

Napriek mojej viacnásobnej snahe bol môj ideál slepačej polievky stále v nedohľadne. Mala som chuť vykašľať sa na celú slepačiu. Lenže čo mám robiť, keď viem, že je to fakt to najlepšie, čo môžem v chorobe mojim milovaným ponúknuť? Kúpiť nejakú hotovú alternatívu? Odložila som hrdosť, strach a akékoľvek iné pocity a predstavy, že je to predsa ľahké a slepačiu by som už mala predsa vedieť uvariť aj sama.

Poraďte sa s odborníkmi

Namiesto toho som sa poradila s niekým, kto má vo varení slepačej polievky dlhoročné skúsenosti – s mojou maminou. Stačil jeden telefonát, pár otázok a inštrukcií a ja som presne vedela, čo mám urobiť, aby to tentoraz po 8 rokoch pokusov a omylov vyšlo:

  • dala som čerstvé mäso do studenej vody, nechala ho krátko prevariť a hneď stiahla na minimum a schladila studenou vodou.
  • polievku varím celý čas tak, že len mierne prebubláva, ale nevrie.
  • po čase som pridala nakrájanú zeleninu a ďalšiu studenú vodu.
  • podľa potreby som odobrala z hladiny vzniknutú penu (na túto fintu si pamätám ešte od mojej starkej, ktorej posielam pusu do neba)Mamine odporúčanie som dodržala do bodky. Teda, tentokrát až na tú kačku namiesto sliepky 😀

A čuduj sa svete – v hrnci sa mi prenádherne leskne číra kačacia polievka so zlatistými okami a hromadou výbornej zeleniny. Teraz chodím po dome a vždy keď sa vrátim do kuchyne z nejakej inej miestnosti, užívam si každý dúšok tej skvelej vône mojej prvej slepačo-kačacej liečivej polievky pre telo, aj dušu. Moju dušu. Konečne som uspela a odteraz to bude už len také jednoduché a prirodzené, akoby som slepačiu polievku vedela variť odjakživa.

A prečo Vám to teraz celé píšem?

Pretože v tom vidím paralelu so životom mnohých čerstvých mám, ktoré sa trápia s dojčením, uspávaním detí, či s nosením. Možno si myslia, že by to predsa všetko mali skvelo zvládať aj samé. Lenže odkiaľ to majú vedieť, keď ich to nik nenaučil? Kde sa mali dozvedieť, ako vyzerá a funguje prirodzené dojčenie? Kto im povie, ale hlavne ukáže, ako ľahko a jednoducho uspať dieťa, či je choré, mrzuté, alebo proste len príšerne unavené? Kto ich naučí uviazať bábätko do šatky, či naštelovať do nosiča, keď sme z generácie kočíkových detí?

Nechajte si poradiť, dajte si pomôcť. Nie je to hanba. Svedčí to o múdrosti a zrelosti, keď si dovolíte siahnuť po pomocnej ruke a skúsenostiach tých ľudí, ktorí sú na ceste niekoľko krokov pred Vami. Moje dlhoročné skúsenosti som spísala (zatiaľ) do dvoch eBookov:

Ten prvý si môžete stiahnuť ZDARMA tu a pomôže Vám v začiatkoch dojčenia, či už sú ideálne, alebo naopak sťažené.

 

Ak hľadáte komplexné informácie nielen o dojčení, ale aj o nosení, spoločnom spaní, či prirodzenej hygiene dojčiat, eBook Mamou prirodzene je tu práve pre Vás. Dozviete sa v ňom, ako funguje súhra nástrojov prirodzeného materstva v prospech Vás a Vášho dieťatka. Navyše budete môcť vďaka eBooku ušetriť minimálne 3000 EUR a to už sú pekné peniaze. Dokopy získate 3 skvelé bonusy a možno objavíte aj nové priateľky.

A keď sa konečne ochladí a Vy sa budete chcieť zahriať počas nosenia aj v mrazivom počasí, môžete si dať v mojej dielni ušiť jeden z troch modelov nosičských vsadiek, ktoré pasujú skutočne do každej bundy, či kabáta. Neveríte? Pozrite sa, ako to s vsadkami presne funguje > > >.

Prajem Vám krásne chvíle pri dojčení a nosení Vašich detí a dúfam, že tú slepačiu nebudete až tak často potrebovať.

 

Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩