Čakáte bábätko? Pozor na nerealistické očakávania

Dnes som po celom dni s mojimi troma deťmi znova zasadla k počítaču a našla som v mojej Fb uzavretej skupine Mamou prirodzene jeden stále znova sa opakujúci dotaz. Znel asi nejak takto:

 

„Moje novonarodené bábätko nedokáže zaspať bez dojčenia. Naje sa a zaspí na prsníku, ktorý potom vytiahnem bábätku z pusy. Spí pár minút a potom sa strašne začne krútiť a máva si rúčkami v tvári, až sa zobudí. Čim to môže byť? Naje sa málo a potom sa o chvíľu uvedomí, že je ešte hladné? Ešte nikdy nezaspalo na prvý raz, bez dojčenia, proste len tak.“

 

Našli ste sa v tom? Výborne, tak tento článok je práve pre Vás 🙂 Mimochodom, poznámky k tomuto článku vznikali o 2 v noci, skôr než tento dotaz vôbec prišiel. Náhoda? Nie, náš svet funguje čarovne. Späť k „problému“ so zaspávaním a spaním bábätka. Veľmi rada Vám prezradím, kde je chyba. Ste zvedavé?

Chvíľka napätia… Taaak – nikde.

Všetko je v tom najlepšom poriadku – s Vami, Vašim dieťaťom a dokonca aj s Vašim mliekom.
Jediné, čo potrebujete urobiť, je zmeniť Vaše očakávania a tomu prispôsobiť Vaše konanie voči dieťatku.

Aby ste to lepšie pochopili, poviem Vám príbeh. Počúvajte:

Túto nedeľu, 16.9.2018, som oslavovala okrúhle narodeniny – 30tku. Veľmi som sa na to tešila, hoci sme s troma malými deťmi nemali v pláne nijakú bujarú oslavu. Len sme si spravili príjemný deň, boli sme na obed v reštaurácii a manžel mi upiekol koláč. V duchu som spomínala na kurz pre duly, na ktorom som bola v júni tohto roku. Bol to totiž môj vysnívaný darček k narodeninám. Viac o kurze pre duly si môžete prečítať v samostatnom blogu tu > > >.

Moje narodeniny však boli pre mňa špeciálne ešte z jedného dôvodu. Dala som si totiž sama pre seba za cieľ, že dovtedy uvediem môj nový eBook Mamou prirodzene. Základom eBooku je 5 nástrojov prirodzeného materstva, ktoré postupne predstavuje. Vďaka týmto nástrojom si ako mama vystačíte bez 15 zbytočností, ktoré Vás oberajú nielen o hromadu peňazí, ale hlavne o materské kompetencie a čas s Vašim dieťaťom. Viac sa dočítate čoskorov eBooku Mamou prirodzene.

Zatiaľ sa tak ale ešte nestalo. Síce ma to trochu mrzí, ale nič hrozné sa nedeje. Potrebujem proste len viac času, kým to dozreje. Včera som ten čas na dokončovanie mala, lenže…

Najprv som si dala rýchlu sprchu, potom som prehodila prádlo z práčky do sušičky. Prvákovi trebalo nachystať desiatu. Náš domáci kváskový chlieb sme dojedli, obchod bol už zavretý. Ach, pomyslela som si. Vymyslela som si teda recept na zdravé lievance, podobne ako to robí moja kamarátka Evka, ktorá ich potom zverejňuje na svojom foodblogu pre deti > > >. 

Keď som to mala hotové, prebehla som handrou kuchyňu, bolo pol 11 večer. Zapínať počítač, či nezapínať? Radšej už nie, inak tam budem za ním strašiť zas do druhej v noci, tak ako posledné týždne pri písaní a dotváraní grafiky eBooku. Tak som sa vrhla na triedenie hračiek a oblečenia na burzu. Ani som sa nenazdala a bolo zas pol 2 v noci.. A to som ani nestihla pracovať.

Pýtate sa, ako to súvisí s čakaním bábätka a následnými „problémami“? Spoločným menovateľom sú nerealistické očakávania. Môj cieľ bol s ohľadom na moje deti, úlohy v domácnosti a pracovné plány proste nezrealizovateľný. Uff, čo teraz s tým? Kde sa stal problém? Kto za to môže? Kde robím chybu? Prečo je moje dieťa také „náročné“?

Vidíte sa v tom, keď riešite, prečo sa Vaše dieťa hneď po nadojčení a odložení do postieľky zobudí? Prečo je také, akési „pokazené“?

Máte dve možnosti. Môžete samú seba skritizovať, hľadať chybu v dieťati. Alebo budete samé k sebe, aj k bábätku zhovievavé, chápavé a láskavé. Túto druhú možnosť som si vybrala ja. Keďže som však mala tých 30, tak som si povedala, že by bolo načase dostať rozum 😀 a nezosypať si na hlavu spŕšku nemilosrdnej sebakritiky. Aká som nemožná, ako mi to nejde a že by bolo asi najlepšie sa na to písanie (u Vás dojčenie) vykašlať.

Takže som sa v duchu pohladila, pochválil a prestavila moje vlastné očakávania. A to je presne to, čo by ste mali urobiť aj Vy. Zmeňte Vaše očakávania. Voči sebe, ale hlavne voči Vášmu bábätku. Pretože ak čakáte „dobré“ bábätko, t.j. také, ktoré:

  • zaspí samé bez dojčenia,
  • nevyžaduje kontakt, ani Vašu blízkosť,
  • neplače,
  • spí samé celé hodiny v postieľke, alebo v kočíku,

kúpte si radšej bábiku. Ale pozor, takú, čo neplače, dnešný trh s hračkami už ponúka všeličo.

Vaše dieťatko ale nie je bábika. Bábätko má svoje vrodené potreby a očakávania a tými sú:

  • neustály kontakt s mamou, ideálne koža na kožu, pretože najsilnejšími zmyslami bábätiek sú hmat a čuch,
  • časté dojčenie a neustále „prisatie“ ako záruka blízkosti a napojenia s mamou,
  • pomoc so zaspaním formou dojčenia a/alebo nosenia.

Prijmite to ako fakt a nehľadajte problém tam, kde nie je. Dojčite, ležte v posteli, choďte sa prejsť s Vašim drobčekom v šatke, ak sa na to po pôrode cítite. Ak potrebujete pomôcť s viazaním šatky, prihláste sa na kurz viazania šatiek > > >, alebo si dohodneme individuálny termín poradenstva > > >.

Neodkladajte nosenie až Vaše dieťatko narastie. Nosenie Vám obom pomôže už teraz. Navyše je to tak krásne.

Je to Vaša zdieľaná potreba, podobne ako hlad.

Nasýťte sa Vašou vzájomnou blízkosťou.

 

Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩