Cumlík: dobrý sluha, alebo zlý pán?

Nedávno mi písala najlepšia kamarátka zo základnej školy. Riešila dojčenie, konkrétne upchatý mliekovod a s tým spojenú bolesť. Keď som jej poradila všetko, čo som vedela, prišiel na pretras aj cumlík. Odporučila som jej zahodiť ho, aby sa tak bábätko hlásilo o dojčenie častejšie. Predišla by tak upchatému mliekovodu, ktorý ju práve trápil.

Nejak sa jej do toho ale nechcelo. Drobček vraj hocikde a hocikedy mrnčí a ona ho predsa nemôže dojčiť stále…

Nuž, čo na to povedať? Henry Ford by jej odpovedal asi toto:

„Či už si myslíte, že môžete, alebo si myslíte,
že nemôžete, v oboch prípadoch máte pravdu.“

Je to obľúbený citát mojej maminy, skvelej učiteľky a spoluatorky eUčebnice informatiky pre základné školy. Vidím v tomto výroku veľkú pravdu a často si ho preto opakujem. Pretože čokoľvek si dovolíme, to sa bude diať. Na druhú stranu, keď sami sebe niečo nedovolíme, nikdy sa to neudeje.

Takže sa opýtajte teraz sami seba, prečo by ste nemohli dojčiť Vaše dieťa kdekoľvek a kedykoľvek?

Vysmiali by Vás? Ak áno, kto a prečo? Záleží na tom?
Obťažovalo by Vás napĺňať rozmanité potreby Vášho dieťaťa dojčením? Ak áno, prečo?
Ako inak vyriešite hlad, smäd, únavu, bolesť, frustráciu?.. Zoznam si doplňte.

Nesúdim, radím

Možno Vás môj článok naštve, pichne na citlivom mieste, pretože Vy ste cumlík bez problémov dieťaťu dávali. Úplne to chápem. Cumlík sa proste nachádza na pomyselnom nákupnom zozname, ktorý nám v hlave nabehne akonáhle otehotnieme. Lenže robiť niečo len preto, lebo to robia všetci, nie je práve múdre. Naopak, múdre je poučiť sa z chýb iných, ktorí prešli podobnú cestu pred Vami.

Bola som na Vašom mieste. Náš prvý syn mal cumlík. A to aj napriek tomu, že som bola pred pôrodom rozhodnutá, že pre možné negatíva ho používať nebudeme. V baby friendly pôrodnici ale o rizikách používania cumlíka u dojčeného dieťaťa asi ešte nepočuli 🙁 Cumlík proste dostal počas pobytu na novorodeneckom oddelení. Keď som ho prvý raz uvidela, bola som v šoku. Tvár mu zakrýval obrovský kaučukový cumeľ. Čo teraz?, pomyslela som si.

Rozhodla som sa, že mu cumlík teda nechám, jeho používanie však budeme obmedzovať na minimum. Na uspávanie, resp. spanie. To by mohlo byť v pohode, nie?, myslela som si. Chcete vedieť, ako to bolo v skutočnosti?

Bola to chyba. Syn totiž odmietal v roku dojčenie mimo uspávania. Nechcel sa dojčiť, ani keď sa zranil a ja som ho chcela rýchlo a jednoducho upoKOJIŤ. Zraňovalo ma to. Dovolila som, aby ma v takom momente nahradil kus plastu.

Nevedela som s tým však v tom čase nič urobiť. A tak sme cumlík používali ďalej. Ako plynul čas, posúvali sa synove horné jednotky. Z ich pôvodne bezchybnej pozície sa tlakom cumlíka v mieste ich stretu stláčali smerom dovnútra. To bol pre mňa viditeľný dôkaz, že synovi cumlík škodí. Veď ktoré dieťa je nadšené, že bude musieť pár rokov nosiť zubný strojček?

Ako z kola von?

Poznáte to príslovie: „Zvyk je železná košeľa.“ Syn si za dva aj štvrť roka na cumlík zvykol. Bolo veľmi ťažké ho od cumlíka odučiť, hoci sme ho používali veľmi málo. Neviem si predstaviť, ako to zvládajú mamy detí, ktoré sú na cumlíku doslova závislé. U nás pomohol radikálny koniec a dôslednosť. Synovi som povedala, že cumlíky od nás odišli. Ešte týždeň som ich schovávala v skrini a keď sa syn pri uspávaní dokázal po dlhom dojčení upokojiť a uspať aj bez cumlíka, všetky som vyhodila.

Syn sa dojčil ďalej. Navyše prišla krásna zmena. Konečne som to bola JA, kto ho mohol utešiť, keď spadol. Po pár mesiacoch začal k tomu viac rozprávať a nakoniec sa mu narovnali aj predtým posunuté zúbky. Vnútorne som jasala! Prekonali sme všetko, čo sme si používaním cumlíka privodili.

Dojčenie nám stačilo. Nepotrebovali sme žiadnu „pomôcku“, aby som syna uspala, upokojila, utešila. A stále som mala čas na seba, na spoločné hry, varenie, domácnosť. Dokonca som v tomto období na plný úväzok pracovala.

Od toho momentu som vedela, že takto to má byť. MAMA napĺňa potreby svojho dieťaťa. Nepotrebuje nič viac. Mama stačí. Je všetkým a má od prírody všetko, čo potrebuje, aby svoje dieťa nasýtila, napojila, uspala, utešila…

Čo ak..?

Máte strach, že sa to „zvrhne“ a Vy nebudete robiť nič iné, len dojčiť? Chápem Vaše obavy. Uvedomte si však, odkiaľ pochádzajú. Semienka týchto strachov nám do hláv často totiž zasejú druhí ľudia, ktorí nie sú na Vašom mieste, nepoznajú Vaše dieťa. Nevedia nič o potrebách malých detí z výživového a psychologického hľadiska, rovnako ako netušia takmer nič o dojčení. Okrem toho, že sa na to používajú ženské prsia :D. No aj tak Vás budú chcieť varovať:

 

„Bude na tebe stále visieť.

Nič neurobíš.

Bude to mamin maznáčik.“

 

Krásna pravda

Viete čo? Oni majú trochu pravdu. Moje mladšie dve bezcumlíkové deti na mne „viseli“ od narodenia v šatke. Ten čas sa ale stále skracoval, až jedného dňa odpadli. Najmenšia Dorotka (22 mesiacov) berie už pár mesiacov slovo nosič ako vyhrážku : ))). Nedostanem ju tam ani za nič. Pritom by sa mi to občas hodilo. Plne ju však rešpektujem.

Ak budete dojčiť na požiadanie, pravdepodobne sa splní aj druhá vyhrážka. Naozaj nič neurobím. Teda, určite nie sama. Moje deti so mnou varia, miešajú kvások, trhajú burinu, chodia na konferencie, či na letecký deň. Prostredný syn tak vďaka dojčeniu zaspal, hoci mu ponad hlavu lietali akrobatické lietadlá.

Ešte chcete robiť niečo sama? Ja nie 🙂

Úplne najlepšie je, že sa vyplnilo aj tretie „proroctvo“. Mám doma maznáčikov. Rovno troch a som za nich vďačná.

Veď koho, alebo čo by mali deti objímať,
keď ich niečo teší, alebo trápi?

Obľúbenú plyšovú hráčku

(v reči vývinovej psychológie náhradný kotviaci objekt, viac o tom nájdete
knihe Vzťahová väzba: Ku koreňom lásky a úzkosti od Prof. Jozefa Hašta)

ALEBO

svoju mamu?

 

Tak sa jednoducho spoľahnite, že VY sama ste všetkým, čo Vaše dieťatko potrebuje.
Nechajte dojčenie plynúť. Venujte čas a vzácne zdroje výživy svojmu dieťaťu.

Dovoľte si to. Predstavte si to. A ak máte stále obavy, vypočujte si túto skladbu > > >.
Určite Vám dodá odvahu.

S láskou,

Vaša dula Michaela

 


Chcete vedieť viac o tom, ako byť mamou bez cumlíka, postieľky, či kočíka?
Všetky moje znalosti a skúsenosti nájdete v eBooku MAMOU PRIRODZENE.

Od dnes až do 31.5. si ho môžete kúpiť za špeciálnu narodeninovú cenu 12,90 EUR,
namiesto bežných 16,90 EUR. Ušetríte 4 Eurá, pretože náš druhorodený,
prirodzene narodený a vychovávaný syn Šimonko oslavuje tento víkend svoje 4. narodeniny. 

Stačí pri nákupe vložiť do objednávky zľavový kód MP4.
Nezabudnite, táto ponuka platí len do polnoci 31.5.2019 🙂

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre
  1. Jana píše:

    Súhlasím pekny clanok

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩