Máte málo mlieka? Tak sa odsťahujte!

Ak čítate tento článok, tak buď patríte k tým ženám, ktoré si myslia, že majú málo mlieka,

ALEBO 

chcete vedieť, čo má materské mlieko dokelu spoločné so sťahovaním.
To je predsa riadna kravina, myslí si väčšina z Vás.
Chcete vedieť viac? Tak čítajte ďalej 🙂

 

Tento blog nosím v hlave zas už niekoľko dní. Včera som kvôli tomu takmer nespala. Teda, ak si odmyslím, že som zaspala pri uspávaní našej 14-mesačnej dcérky dojčením. To spoločné zaspávanie s manželom pár hodín na to mi však vôbec nešlo. V hlave mi stále znela veta manžela mojej kamarátky. Pred dvoma týždňami sa im narodila vytúžená, vymodlená dcérka. Stretla som ho na ulici. „Ako sa má manželka? (meno zámerne neuvádzam)“
„Dobre. Len má málo mlieka.. Tak pije čaje a berie bylinky.“

Problém je v hlave

Ach, vravím si…
Ďalšia, čo ju „spracovali“, že nie je dosť pre svoje dieťa.
Že bez liekov, čajov a bylinných tabliet to ona sama nezvládne…

Tak strašne ťažko sa mi teraz píše. Nechcem sa žiadnej z týchto žien dotknúť. Viem, Vy ste tie zranené a zlomené. Potrebujete podporiť a pomôcť. Prijmite tento článok ako moju pomocnú ruku, nasmerovanie, nakopnutie tým správnym smerom. Smerom k prirodzenosti.

Možno som naivná, ale verím v prirodzenosť. Dojčenie je prirodzený spôsob (nielen) kŕmenia bábätiek a detí. Keby to tak nebolo, ako ľudský druh neprežijeme. Píšem o tom aj v mojej novej elektronickej knihe Mamou prirodzene. Prečo sme my ľudia jediné cicavce, ktorým to s rodením a dojčením tak hapruje? Problém asi bude len v tej hlave. Lebo náš ľudský, racionálny mozog je to jediné, čo nás v princípe od cicavcov odlišuje. Ak teda chcete vyriešiť problém „mám málo mlieka“, prijmite fakt, že tento problém začína vo Vašej hlave. A presne tam má aj svoje riešenie.

Kto vie, koľko je dosť?

To, že má žena po pôrode málo mlieka, jej do hlavy často „naočkuje“ niekto iný. Nezriedka sú to ľudia, ktorí by čerstvú mamu mali v maximálnej možnej miere podporiť v novej role – lekári, sestry na šestonedelí, pediatrička, manžel, rodičia, či svokrovci. Každé zaplakanie sa pripisuje nejakému pomyselnému nedostatku materského mlieka. Podľa týchto ľudí nikdy nie je dosť dobré. Zvládli by ste ako čerstvá mama toľký nápor spochybňovania Vašej schopnosti nasýtiť Vaše dieťa?

Priznám sa, aj asi nie. Mne to ale chvalabohu vtedy na začiatku nikto nepovedal. Môžete si i tom prečítať v mojom zdarma eBooku Ako úspešne dojčiť > > >.

Aby toho nebolo málo, mnohé ženy fungujú s bábätkom „po starom“. Dieťa musí mať režim. Kŕmenie až po nejakom časovom intervale. Maximálne 10 minút. Len z jedného prsníka. V kočíku si potrebuje narovnať chrbticu. Žiadne, alebo len obmedzené nosenie. Pomedzi dojčenie má v ústach cumlík, nech sa nebudí príliš skoro.

Máte pocit, alebo máte reálne málo mlieka? Nemáte. Materského mlieka máte len toľko, koľko ho dieťatko vypije. Množstvo vypitého mlieka sa postupne s rastom bábätka zvyšuje. Pozrite sa, ako približne vyzerá objem žalúdka novorodenca, až ročného dieťaťa.

Ešte máte pocit, že treba novorodenca už v pôrodnici dokrmovať? Navyše, tak ako my dospelí, aj bábätko vypije zakaždým iný objem. Veď ani vy nezjete vždy na gram presne rovnako veľkú porciu jedla. Tak prečo to čakáme od bábätiek? Prečo sa vôbec toľké ženy stresujú vážením bábätka? Potrebujeme si dojčenie žiaľ nejakým spôsobom kvatifikovať a kontrolovať, aby sme boli spokojné, že dieťatko dostáva dosť. Lenže ako som písala, to nikto presne nevie a je to zakaždým individuálne.

Čo teda s tým?

Chcete viac mlieka? Tak sa odsťahujte!

Nerobím si srandu, odsťahujte sa! Zastavte sa na chvíľu a odsťahujte sa vo Vašej mysli na pustý ostrov. Presne tam sa totiž od narodenia nachádza aj Vaše bábätko. Jediné, čo na tom ostrove je, ste Vy a Vaše prsia plné mlieka. Nič iné Vaše dieťa nepozná a za horizontom nekonečného oceánu nevidí, ba ani len netuší čokoľvek iné.

Čo tam to Vaše bábätko celé dni robí? No predsa sa dojčí. Veď čo iné by sa dalo robiť na pustom ostrove, keď ešte nevie ani loziť, ani sedieť? A keďže opustené ostrovy sa zväčša nachádzajú niekde v teplom podnebí, Vaše dieťatko je na ostrove nahé. Tak čo, idete na ten ostrov s ním? Predstavte si, ako sa opriete chrbtom o najbližšiu palmu, či pieskovú dunu. Len tak sa váľate s dieťaťom na pláži a dojčíte.

Pohoda, láska, kľud…

Žiadne pochybnosti.
Žiadne tabletky.
Žiadne nežiaduce účinky.

Viete o tom, že navyšovanie tvorby materského mlieka iným, ako prirodzeným spôsobom môže mať nežiaduce účinky? Odporúčané dávkovanie senovky a benediktu gréckeho je totiž riadna dávka. Ženy sa z toho môžu celé vysypať, nadmerne sa potia a smrdia „ako seno“.

Možno si vravíte, že Vám to za to stojí. Má to však háčik. Akonáhle si budete myslieť, že Vaša tvorba materského mlieka je tak akurát a bylinky vysadíte, tvorba mlieka znova klesne. A ste na začiatku. A niektorá z Vás, možno na konci dojčenia.

Riešenie je pritom také prosté. Verte si a dojčite. Veď prirodzené dojčenie, kedy sa dieťatko dojčí kedykoľvek si zažiada, bez prekážok a náhrad v podobe cumlíka, je absolútne bez vedľajších účinkov. Teda, o jednom by som vedela.

Nebude sa Vám chcieť vstať z postele, pretože spoločné váľanie sa v posteli,
rozumej na tom Vašom pustom ostrove bude tak príjemné.

Prajem Vám krásne chvíle s Vašim bábätkom práve na tom Vašom ostrove.

 

Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩