Milovanie, rodenie a dojčenie

Keďže čítate článok o dojčení a rodení, predpokladám, že minimálne jedno milovanie máte za sebou 😊 Poďte so mnou teda na začiatok. Do času, než ste sa k tomu rodeniu, či dojčeniu dostali. Predstavte si teraz na chvíľu spolu so mnou, čo potrebujete preto, aby ste si mohli vychutnať milovanie s Vašim partnerom.

Určite Vám ako prvé napadne nejaké tlmené svetlo, alebo nežne plápolajúce sviečky. Atmosféru dotvára pokojná, uvoľňujúca hudba, alebo len prosté ticho. Možno si dáte spolu nejaké dobré jedlo, pripijete si pohárikom vína. Vypnete mozog, konkrétne neokortex, ktorý nás ľudí odlišuje od zvierat. Z hlavy sa razom stratia všetky zoznamy povinností a zabudnete na problémy v práci. Budete proste len tu a teraz a len s ním. Vďaka všetkým týmto „opatreniam“ si budete môcť spoločný čas skutočne vychutnať.

A viete čo Vám napadne ako prvé, keď také nádherné a prirodzené milovanie skončí?
Kedykoľvek znova 🙂

Prečo píšem o milovaní, keď sa vlastne zaoberám prirodzenými pôrodmi, dojčením a nosením? Milovanie nielenže predchádza pôrodu a dojčeniu (samozrejme nie každé), ale je obrazom toho, ako funguje prirodzený pôrod a dojčenie. Všetky tieto jedinečné činnosti majú hneď niekoľko vecí spoločných:

 • sú poháňané plachými hormónmi, predovšetkým oxytocínom,
 • potrebujú intenzívny a neprerušovaný kontakt,
 • milovanie, aj pôrod prebiehajú najlepšie v súkromí, bezpečí a nepozorovane (dojčenie môže byť po dobrom rozbehu v tomto výnimka),
 • vyžadujú dvoch účastníkov (partneri pri milovaní, žena a dieťa pri pôrode a dojčení),
 • fungujú veľmi dobre vďaka vrodeným reflexom a inštinktívnemu správaniu, ktoré riadi tzv. plazí mozog.

Milovanie v pôrodnici?

Ako je teda možné, že má toľko žien problémy s dojčením? Problém bude v nepochopení princípov fungovania prirodzeného dojčenia. Všetky potrebné informácie o dojčení, ale aj o ďalších štyroch nástrojoch prirodzeného materstva nájdete v eBooku Mamou prirodzene. Prirodzené materstvo je cesta k spokojnosti a hojnosti. Uplatnením všetkých 5 nástrojov prirodzeného materstva vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

Pôrod je križovatka

Pokiaľ je pôrod prirodzený, je veľká šanca, že aj dojčenie bude prebiehať prirodzene a bez problémov. Pozor, však na pojmy, nie každý vaginálny pôrod je skutočne prirodzený. Pôrodníci často vykonávajú množstvo neprirodzených zásahov, ako napríklad:

 • časté vaginálne vyšetrenia v 1. fáze pôrodu,
 • umelé pretrhnutie plodových obalov dieťatka,
 • podávanie syntetického oxytocínu,
 • podanie epidurálnej analgézy,
 • nadužívanie monitorovania plodu a iné.

Mnohé zásahy potom vo výsledku vedú k inštrumentálnemu ukončeniu pôrodu, či dokonca k cisárskemu rezu. Čo sa potom spravidla deje so ženou a jej bábätkom? Nasleduje odlúčenie, tzv. popôrodná separácia, kedy citujem personál pôrodníc: „má žena odpočívať“. Akoby to šlo, keď Vaše dlho očakávané dieťa zrazu nie je s Vami.

Je zdravé?
Má všetky prsty?
Prečo tu nie je so mnou?
Deje sa niečo?
Kedy mi konečne prinesú moje dieťa?

To je len ukážka toho, čo sa preháňa ženám počas takejto zbytočnej a neodkomunikovanej separácie hlavou. Poviem Vám, sú to fakt muky a neprajem to žiadnej žene. Pretože aj takto môže začínať problém, ktorý poznáme pod názvom popôrodná depresia. Presnejšie by však bolo nazvať ju post-traumatickou stresovou poruchou. Umelá separácia od práve narodeného dieťaťa totiž traumou určite je.

Veď si zoberte, čo urobí napríklad taká mačka, keď jej hneď po narodení niekto vezme jej práve narodené mačiatka. Ako zareaguje, keď jej ich také obchytané, nasmradnuté cudzím pachom, vrátia? Buď ich odvrhne, alebo zožerie. Myslíte si, že niečo také robia len zvieratá? Lebo im chýba spomínaný neokortex (racionálne zmýšľanie)? Spomeňte si, ktorá časť mozgu riadi pôrod. Áno, je to ten primitívny plazí, resp. zvierací mozog, v ktorom sídli inštinktívne správanie.

Čo to robí s dojčením?

Neprirodzený pôrod stavia na ceste k prirodzenému dojčeniu zbytočné prekážky, ako napríklad:

 • neprisávajúce sa dieťatko,
 • spavé dieťa,
 • prílišné naliate prsníkov s následným poranením bradaviek.

Ako takýmto problémom predísť nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam. Zhrnula som v ňom 15 rád, ktoré Vám pomôžu problémy s dojčením riešiť, ale hlavne im predchádzať.

Pri prirodzenom dojčení netreba cumlík, ani odsávačku. Zabudnite tiež na hodinky a váhu. Viac si môžete prečítať v článku > > > Máte málo mlieka? Tak sa odsťahujte!

Prirodzenému dojčeniu by mal predchádzať prirodzený pôrod, pre ktorý platí, že je:

 • bez zbytočných rutinných zásahov,
 • bez urýchľovania,
 • bez stresu a nátlaku zo strany zdravotníkov.

A viete čo Vám napadne ako prvé, keď taký nádherný a prirodzený pôrod skončí? Kedykoľvek znova 🙂
Fakt, zažila som to dvakrát, ale o tom niekedy nabudúce. Prajem taký pôrod každej z Vás.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík.

Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre
 1. Pravda pravdoucí!
  Taky jsem po všech třech porodech měla pocit, že rodit bych mohla znova a znova (být těhotná už ne, cítím, že na další těhotenství mám už příliš staré tělo :-D)

  • maminuzlik@michaelahrinova.sk píše:

   Ďakujem milá Lucia. Mám to nejak podobne. Akurát, že sa cítim skôr unavená po 3 deťoch za sebou. Navyše, pri spomienke na niekoľko týždňové úvodné tehotenské nevoľnosti veľmi premýšľam.. Ale ktovie. Mám 30, uvidíme, čo nám život prinesie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

 • Ako úspešne dojčiť?

  Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩