Milujem neslušné návštevy

 

Leto začalo a to je pre mnohých čas dovoleniek, grilovačiek a priateľských návštev. Práve návštevy a prázdniny u rodiny u priateľov, či širšej rodiny je to, čo posledné dni zamestnáva moju myseľ viac ako inokedy. Veľmi rada spomínam na to, ako som každé leto trávila celé týždne u starkej v Ružomberku. Najkrajšie na tom boli pritom také obyčajné, dalo by sa povedať „neslušné“ návštevy.

Dva razy do týždňa sme sa totiž so starkou vybrali na nákup – pre nás a ešte pre moju starú mamu. Stará mama bola u nás v rodine vlastne prastarká z mamininej strany. Stará mama mala cez 80 rokov. Mala cukrovku a žila v domove dôchodcov, ktorý fungoval tak trochu ako bežná bytovka s niekoľkými sociálnymi službami. Keď sa jej nechcelo variť, mohla sa najesť v jedálni domova dôchodcov. Inokedy si ale stará mama niečo uvarila v malej kuchynke svojej dôchodcovskej jednogarzónky.

Vzhľadom na svoj vek a ochorenie nechodila do obchodu ona sama. Na nákup jej chodila moja starká a ja som jej v tom ako dieťa nadšene pomáhala. Starká mala vždy zoznam potravín, ktoré si stará mama „objednala“. A vždy tam bolo aj niečo pre návštevy, teda pre mňa 🙂 Čokoláda, alebo moje milované Marína a Indián keksy. Tie sme si vždy dali po tom, čo som vyrátala, koľko ten nákup pre starú mamu stál a koľko má dať stará mam starkej korún. Matematika v praxi.

Milovala som tie obyčajné, neslušné návštevy. Kľačala som na koberci pri malom konferenčnom stolíku a počítala. Pila starej mamy najlepší čierny čaj s citrónom a cukrom a jedla tie úžasné keksy. Pritom som sa vypytovala na čierno-biele fotografie starého otca v uniforme, ktoré mala stará mama na stenách. Jeho som žiaľ nikdy nepoznala. Ale viem, že okrem skvelej starej mamy, úžasnej starkej a mojej milujúcej maminy mu vďačím ešte za jednu vec – za to, že viem šiť na šijacom stroji. To je ale celkom iný príbeh…

Návštevy dnes

Vraciam sa v myšlienkach k tým dnešným návštevám. Mám pocit, že ich je príliš málo a nie sú celkom podľa mojich predstáv. Sú pričasto umelé, škrobené a odtrhnuté od reality života rodiny s malými deťmi. Snažíme sa vtesnať seba, aj deti do nejakej umelej šablóny milej návštevy. Miesto toho cítime po odchode návštevy často úľavu, že to skončilo a že sme to vlastne len prežili, miesto toho, aby sme si ten spoločný čas priateľmi a našimi deťmi skutočne užili.

Aká je realita?

Naša rodinná realita s troma deťmi vyzerá dosť chaoticky. Špinavé oblečenie, riady a rôzne hračky sa nachádzajú kdekoľvek si len pomyslíte. Neustále treba niečo hľadať, utierať, opravovať, rozoberať. Na stole mám nedopitú kávu, asi od včera. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nič nestíham. A práve pre ten strašný chaos a neporiadok si nemôžem doviesť domov slušnú návštevu. Čo keby sme si teda doviedli aspoň tú neslušnú?

Neslušná návšteva?

Asi by ste už rady vedeli, aká je to tá neslušná návšteva. Pre mňa to nie je nijaká konkrétna osoba, alebo skupina osôb, či rodina. Ide skôr o to, čo môžem počas takej návštevy robiť. Počas neslušnej návštevy sa totiž môžem uvoľniť a byť sama sebou – môžem byť dojčiaca a nosiaca mama troch detí.

Môžem dojčiť našu najmladšiu, takmer ročnú dcéru kdekoľvek a kedykoľvek počas návštevy a tiež si popritom niečo zobnúť. Nemusím sa skrývať v nejakej inej miestnosti, lebo dojčenie je vraj niečo príliš intímne. Môžem dcérku uspávať nosením, keď je práve unavená a popri tom sa prechádzať v záhrade a rozprávať sa s kamarátkou o kvetoch a zelenine. Môžem sa rozložiť s nočníkom a látkovými plienkami uprostred obývačky a zároveň sa venovať nejakej inej téme.

Zdieľajte svoj normálny život

Som večne zaneprázdnená žena, ale zároveň s veľkou túžbou zdieľať svoje myšlienky a zážitky s niekým iným. Ideálne s inou ženou, mamou, svokrou :). Nemôžem a nechcem čakať na ideálne podmienky, aby som mohla niekoho pozvať na slušnú návštevu. Preto kedykoľvek sa dá, užívam si s deťmi poriadne neslušnú návštevu. Mám kamarátky, ktoré tieto návštevy milujú rovnako ako ja.

Jednu takú kamarátku som našla pred dvoma rokmi na mojej prvej Podpornej skupine dojčenia a nosenia v obci, kde žijem. Raz týždenne sa k nej s deťmi „nasťahujem“ a celý deň kecáme, obstarávame deti, beháme po záhrade, pijeme kávu a navzájom sa podporujeme a inšpirujeme.

Prajem každej z Vás priateľku, ktorá Vás podrží ako mamu. 

Ak potrebujete virtuálnu priateľku, či učiteľku dojčenia, poslúži Vám môj ZDARMA eBook Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam. Dojčenie je len jeden z piatich dielikov prirodzeného materstva.

Viac sa dozviete v eBooku Mamou prirodzene pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

 

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩