Moje dieťa je príliš…

Pred niekoľkými týždňami sa na mňa obrátila s prosbou o pomoc moja veľmi dobrá kamarátka z gymnázia. Čaká totiž svoje prvé bábätko a potrebovala poradiť s výberom pôrodnice. Priame odporúčanie na jednu konkrétnu pôrodnicu som jej ale nedala. Neexistuje totiž žiadna najlepšia, či „dokonalá“ pôrodnica. Každá žena je iná, má iné potreby a očakávania. Preto si každá žena si musí nájsť to svoje miesto, ktoré bude tým najlepším možným miestom pre narodenie jej dieťatka.

V prípade mojej kamarátky to bola trochu špecifická situácia, keďže sa zdržiava striedavo na Slovensku, v Čechách a tiež v Rakúsku. Z dôvodu dlhej cesty do pôrodnice nám nakoniec ostala len Česká republika, konkrétne okolie Prahy. Netuším, koľko je tam pôrodníc, ani kde sa nachádzajú. V Prahe som bola naposledy, keď som mala 11 rokov a objektom môjho záujmu bola pražská ZOO. Nevadí 🙂 Kto chce nájsť cestu, rýchlo sa vynájde.

Spísala som si kamarátkine požiadavky do pár základných bodov a rozhodila siete vo facebookových skupinách, ktoré podporujú prirodzené dojčenie a tandemové dojčenie. Prevažná časť členiek týchto skupín je z Čiech, takže som mala dostatočnú referenčnú skupinu. Do pár hodín som mala konkrétne skúsenosti žien s odporúčaniami na niekoľko pôrodníc v Prahe, alebo jej okolí. Problém bol zdá sa vyriešený. Výber pôrodnice už ostal na kamarátke.

Pred niekoľkými dňami som jej písala, aby som zistila, ako sa pár týždňov pred pôrodom cíti. Tiež ma zaujímalo, pre ktorú pôrodnicu sa rozhodla. Zreferovala mi, že sa rozhodla pre nejakú pôrodnicu v Prahe. Háčik je len v tom, že v Prahe sa treba prihlásiť do konkrétnej pôrodnice do 14. týždňa tehotenstva. Kamarátka to prešvihla „len“ o 20 týždňov, ale nakoniec sa jej to dúfam podarí vybaviť. Vybrala sa teda do zvolenej pôrodnice na vyšetrenie.

Po vyšetrení ultrazvukom kamarátke povedali, že bábätko je menšie, konkrétne na spodnej hranici rastového grafu. Lekárka, ktorá jej to oznámila, sa pritom zachovala veľmi neempaticky a neprofesionálne. Úplne dehonestovala kamarátkine pozitívne prežívanie celého tehotenstva. Vraj je to odvážne tvrdenie, hovoriť o pocitovo dobrom tehotenstve. Proste zúžila ju ako ženu a bábätko na akýsi graf a čísla. Bábätko je príliš malé. Bodka.

Keď som čítala kamarátkinu správu, prišlo mi sprvoti fyzicky zle. A potom som sa rozhnevala.

Akým právom niekto straší a znevažuje inak spokojnú, kompetentnú tehotnú ženu pár týždňov pred pôrodom? Kto iný ako ona, vie najlepšie, ako sa cíti ona sama a aj jej bábätko?

Tiež som zažila toto lekárske strašenie. Dva týždne pred termínom pôrodu nášho druhého syna mi lekár povedal, že syn má príliš malý obvod hrudníka v pomere k hlavičke. Podľa tabuliek by mal byť väčší… Keď som sa pýtala, či to má nejakú príčinu, dostala sa mi len strohá odpoveď a termín na ďalší ultrazvuk: „Určite, ale to zistíme až pri pôrode.“

Pravda býva prostá

O týždeň mal službu v pôrodnici iný lekár. Pri ultrazvuku bolo všetko v úplnom poriadku. Keď som sa službukonajúcemu lekárovi zverila, že ma jeho kolega pred týždňom vystrašil, povedal mi dve úžasné pravdy:

Lekár Vás nemá čo strašiť. 

Ak niečomu z lekárskych výrazov nerozumiete, pýtajte sa. Ak  lekár niečo tvrdí a Vám to nedáva zmysel, žiadajte si logické argumenty, odborné štúdie, „sedliacky“ rozumné vysvetlenie.

Každý sme iný, už od bruška.

Tento odborný a zároveň ľudský prístup ma veľmi upokojil. Posledné týždne tehotenstva som si tak mohla v pokoji užiť.

Chcete vedieť, ako to s naším druhorodeným synom nakoniec dopadlo? Narodil sa po 41 týždňoch a 4 dňoch, čiže takmer mesiac od inkriminovaného ultrazvuku. Mal teda ešte more času na rast a priberanie. A hoci ani jedno z mojich troch detí nebolo nejaké extra veľké, spomedzi všetkých troch detí bol druhorodený syn najväčší.

 

Príliš…

V našom pokrokovom svete sa žiaľ viac spoliehame na čísla, grafy a tabuľky. Sprevádza nás to už od počatia a tehotenstvom, ani pôrodom to ani zďaleka nekončí:

Vaše nenarodené dieťa je príliš malé, príliš živé, príliš dlhé, alebo príliš veľké? 

Vaša panva je vraj priúzka na prirodzený pôrod, Vaše prsia príliš malé a Vaše bradavky príliš ploché na dojčenie?

Vaše dojčené dieťa priberá príliš málo, alebo naopak priberá príliš veľa?

Príliš málo spí samé, príliš veľa sa nosí alebo je na dojčenie už  príliš veľké?

 Príliš…

Akosi sme zabudli na to, že sme každí iný. Vysoký, či nízky. Štíhly, či plnoštíhly. Opozít rôznych vlastností a odtienkov medzi nimi sa nájdu tisíce. Pritom sme stále všetci ľudia.

Záleží len na tom, či sme s tými našimi danosťami a okolnosťami spokojní:

Je Vaše dieťa spokojné, keď sa dlho a často dojčí? 
Ste Vy a Vaše dieťa spokojní, keď ho nosíte?

Tieto a podobné otázky si môžete položiť namiesto sledovania grafov, hodín, hmotnosti, veku dieťaťa.. Počúvajte samé seba, Vaše dieťa. Načúvajte vlastnej intuícii a zdravému sedliackemu rozumu. Podstatné totiž je, aby sme boli spokojní, aj keď sa nevojdeme do žiadnej tabuľky. My mamy, aj naše deti. 

 

Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre
 1. Lucie píše:

  Nepřestává mě fascinovat ta necitlivost lékařů…
  Čím dál tím víc začínám mít pocit, že v těhotenství by se nemělo téměř nic měřit a porovnávat. Údaje z ultrazvuku mají často blíž k věštění z koule, než k exaktní vědě. Vždyť není výjimkou, že se váhový odhad miminka sekne o půl kila i víc! Děkuju, že mám tak skvělého doktora, že veškeré nesrovnalosti komentuje slovy, času je ještě dost, to se všechno ještě může změnit.

  • Michaela Hriňová píše:

   Milá Lucia, tak to máte veľké šťastie, že máte skvelého lekára – po odbornej, aj ľudskej stránke. S tým obmedzením vyšetrení na minimum s Vami plne súhlasím. V našich česko-slovenských končinách sa ich robí požehnane. Vždy však máte možnosť vyšetrenia odmietnuť. Na Slovensku je nutné len prísť na tehotenskú poradňu, keď chcete potom dostať príalušné sociálne dávky.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

 • Ako úspešne dojčiť?

  Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩