Nosenie nie je pre dieťa dobré. Je najlepšie

V novembri sme sa vybrali so synom k logopedičke. Samozrejme aj s dcérkou v nosiči, ktorá mala vtedy štyri mesiace. To bolo rečí, že či nemôže ostať tú hodinu doma s tatinom. No nemôže. A že ako bude vyrušovať a že ma potom bude pani logopedička posielať za dvere.

Presne 24. apríla 2018 prišiel ten deň, že sme vyrušovali. Dorotka nebola v nosiči príliš spokojná, pretože som sedela na lavičke v ordinácii, aby som nerušila ani len mojou zvyčajnou chôdzou pri uspávaní. Princezná sa v nosiči krútila a občas ku tomu povedala svoj názor. Pani logopedička si ho povedal a tiež: „Myslíte, že jej je v tom dobre? Takto pokrčená. A v tomto teple pritlačená k Vám. Ja ju teda ľutujem.“ Tak, a teraz mi to zrátala, MUDr. logopedička.

„Môžete,“ usmiala som sa na ňu a tam to skončilo. Ale len dočasne. Moju skúsenosť som uverejnila v mojej komunite Mamin uzlík, ktorá sa venuje dojčeniu a noseniu. Ako taká jedovatá muchotrávka po daždi mi tam vyrástol tento komentár jednej milej ženy (dovolila som si doplniť diakritiku):

„To že musí mať vykrútenú hlavičku do strany aby niečo videlo je v pohodke, že. Nie som proti nosičom, noste ich ale opačne, nech je dieťa otočené do sveta. Ešte som nevidela matku s dieťaťom kde by to dieťa nemalo stále hlavu doboku. Inak nič nevidí. Ako bude komunikatívne a vnímavé keď vám pozerá na prsia, namiesto sveta? Ďalší akcept je osobný a citový rozvoj. To dieťa musí ostať zaseknuté v tom že bez matky je bezmocné. Bez vás dobre nespáva že… neskôr bez vás nebude chcieť ani pobehovať – mamina sukňa.

Nehovoriac o vývoje telíčka. Tiež to nie je absolútne prirodzené pre chrbticu v akej je polohe. To je názor aj fyzioterapeutov ktorý už o tom vedia dosť. Každý ma právo na svoj názor, tak ako aj vy k tejto veci. Keď sa už lekárka k tomu vyjadrí, snáď to nie je pre vás frflanie a konfliktná debata.
Očividne skôr ste vy konkrétne mamičky na to precitlivené a ktovie prečo, možno niekde pod škrupinkou samé dobre viete že to nie je to pravé pre dieťa…Osobne svoje dieťa takto trápiť určite nebudem…
Tak a teraz ma ukameňujte.“

Ďakujem, milá žena, pretože ste mi dnes ukázala, že som silnejšia, ako si myslím. Po prečítaní som sa vďaka Vám najprv vnútorne rozohnila, potom schuti zasmiala a nakoniec si ma inšpirovala k nasledovnej odpovedi. Dúfam, že padne na úžitok nie len Vám, ale aj mnohým iným, ktorí o nosení šíria len svoje negatívne dojmy, vžité predsudky a veľmi chabé faktické informácie. Poďme teda pekne od začiatku:

Dieťa musí vidieť svet

Áno, je pravda, že pri nosení vo vertikálnej polohe vpredu na hrudi mamy deti často pozerajú na jednu stranu, aby mohli sledovať okolitý svet. Čím sú staršie a vnímavejšie, tým viac ich samozrejme zaujíma okolie. Mama ale zároveň môže pozerať rovnakým smerom a dieťaťu rozprávať o všetkom, čo síce vidí, ale ešte nepozná. Akonáhle sa bude dieťa cítiť presýtené vonkajšími vnemami, môže spokojne oprieť hlávku o maminu hruď a zaspať.

Čo by sa stalo, keby bolo dieťa otočené tvárou do sveta? Jedným z problémov je neobmedzený príliv podnetov z okolia. Čím je dieťa menšie, tým skôr je nimi presýtené. Nervová sústava bude podráždená natoľko, že o pokojnom zaspaní nemôžeme ani len snívať. Pri pokuse o večerné uspanie Vám to potom dieťa spočíta aj s úrokmi vo forme uplakaného večera.

Alternatívou ku noseniu vpredu tvárou k mamine je nosenie na chrbte a znova tvárou k mamine, aby si mohlo pohodlne uložiť hlavu na rameno. Ďalšia možnosť je nosenie na boku, kedy dieťa pri otočení hlavy do boku vidí všetko pred a za mamou. Nosenie na boku je však menej pohodlné pre maminu a dieťa tam málokedy zaspí.

Nosenie a vzťah s mamou

Pre spomínaný osobný a citový rozvoj je dôležitá pevná základná citová väzba k jednej osobe, spravidla k mame. Pre jej vybudovanie sú kľúčové také okamihy akými je čo najprirodzenejší pôrod, nulová separácia mamy a dieťaťa po pôrode, kontakt koža na kožu, dojčenie a tiež nosenie. Neistá, alebo chýbajúca vzťahová väzba vedie v živote k problémom s nadväzovaním ďalších vzťahov.

Slovenskou kapacitou v tejto oblasti je profesor Jozef Hašto, prednosta Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Je tiež autorom odbornej publikácie Vzťahová väzba: ku koreňom lásky a úzkosti (2005). Nájdete ju na portáli www.researchgate.net, môžete si ju vo voľnom čase prečítať.

Teraz trochu odbočím od faktov a uvediem moju osobnú skúsenosť s nosením mojich troch detí. S drobnými prestávkami nosím už šesť rokov a predpoklad, že nosenie dáva dieťaťu pocit, že je neschopné a pripútané k mame proti svojej vôli, je v ostrom rozpore s mojou každodennou realitou. Skutočnosť je totiž úplne iná.

Moji synovia (6 rokov a čoskoro 3 roky) sú veľmi samostatní a sebaistí najmä v prechádzaní cez cestu, starší sa pokojne vyberie pol kilometra na kolobežke sám domov. Trojročný chce robiť všetko sám, nedajbože aby som mu s niečím pomohla, hoci mu to nie vždy na prvý krát ide. V desiatich mesiacoch sa zavesil na rebrík na poschodovú posteľ, strach z výšok mu doteraz vôbec nič nehovorí.

Zaspí samé, keď bude zrelé

Synovia okrem toho zaspávajú už nejaký ten čas samostatne – starší od 3,5 roka bez dojčenia, od 4 a štvrť úplne sám „bez stráženia snov“. Mladší syn zaspáva za našej prítomnosti od 2,5 roka, dovtedy aj s dojčením. Nikto z nich neprešiel výcvikom samostatného zaspávania. Dozreli do toho samy, bez sĺz a výčitiek z našej strany. Stačí položiť pevné základy v podobe rodičovskej lásky a dôvery vo svet.

Máte pravdu v tom, že nie je úplne jedno, v akej polohe je dieťa pri nosení. Prirodzené je nechať dieťa zaujímať polohu podobnú z maternice, kedy je chrbtica zaoblená do tvaru písmena C. Chrbtica nie je zaťažovaná váhou hlavy, pretože ťažisko hlavy sa nachádza mimo líniu chrbtice. Nohy a ritka vytvárajú pomyselné písmeno M, kolienka sú vyššie ako ritka, panva je podsadená. Bedrové kĺby sa prekrvujú a správne vyvíjajú v tzv. abdukčno-flekčnej polohe.

Rada uvítam zoznam fyzioterapeutov, prípadne celých štúdií o tom, že je nosenie nezdravé. Viem uviesť zoznam štúdií, ktoré potvrdzujú presný opak, ale asi Vás to aj tak nezaujíma. Keby ste však predsa len rady vedieť, ako je to s nosením a fyzioterapiou, navštívte stránku www.fyziomama.com.

Jeden lekár na všetko?

Vyčítali ste mi, že si neberiem k srdcu osobný názor lekárky, presnejšie logopedičky, o nosení. Poviem to prirovnaním – som síce šoférka, ale v servise sa ma tiež nepýtajú na môj osobný názor, ako opraviť povedzme filter tuhých častíc u dieslového motora…

Na záver Vám chcem povedať, že keby som mohla niečo zmeniť na nosení mojich detí, tak by som sa od začiatku pustila do šatkovania. Je to tá najlepšia nosiaca pomôcka pre novorodenca a nie je to také zložité, ako to aj na mňa pred šiestimi rokmi pôsobilo. Ak máte aj Vy obavy z nosenia v šatke, prihláste sa na kurz viazania > > >.
Nič iné pod škrupinkou nenosím, žiadne pochybnosti o nosení. Len mi je už teraz ľúto, že raz to moje tretie dieťa donosím a došatkujem.

Milá žena, v mojom živote sa udialo veľa vecí, o ktorých som sa zaprisahávala, že ja ich robiť nebudem, alebo že mne sa to nestane. Napriek tomu, alebo práve preto sa udiali a som za to vďačná. Mnohí tomu hovoria zákon príťažlivosti. Prajem Vám otvorenú myseľ pri starostlivosti o Vaše budúce deti a radosť zo zistenia, že Vaše deti sa narodili preto, aby Vás niečo naučili.

 

Moje osobné skúsenosti si môžete prečítať v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Ak je dieťa zabalené v perinke, ulitke, či inej forme zavinovačky, prosím osloboďte ho a priviňte si ho k sebe. Ak Vám novorodenec prespí v kočíku, či v postieľke niekoľko hodín, prosím noste ho v šatke na Vašom srdci a blízko pri voňavom mliečku.

Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie? Potom Vám eBook Mamou prirodzene pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre
 1. Zdenka píše:

  Krasny clanek a hezky shrnute body, proc nosit. Mam zatim jen jedno dite a jestli jsem za neco vdecna, tak za to, ze ho muzu nosit.
  Je mu rok a trictvrte a je dost samostatny. Kdyz jsme venku, jsem az nekdy vykolejena, jak daleko ode me se pousti 🙂 A rad se seznamuje s lidmi, co potkavame.
  Noseni uz zacina byt vzacnost, a tak kdyz si spokojene opre hlavicku o muj hrudnik, kdyz takhle spolu nekam vyrazime, uziva si to nejen on!

  • miska.hrinova@gmail.com píše:

   Milá Zdenka, ďakujem veľmi pekne za milé slová. Teším sa, že si užívate nosenie synčeka. Moji synovia tak v roku a pol už lietali na odrážadlách. Vnímam to tak, že sú vďaka noseniu naozaj veľmi odvážny. Niekedy až príliš 😀 Prajem ešte krásne spoločné chvíle.

 2. Zuzka píše:

  Dobrý deň,
  pekný článok 🙂 Mňa by teda tiež zaujímali tie názory proti, stále niekde vidím, ako sú ľudia proti, ale potom zistím, že vlastne často ani nehovoria o ergonomickom nosení. A ešte taká doplňujúca informácia – logopédia ani nie je odbor medicíny, pani „doktorka“ teda ani nie je MUDr., študovala pedagogiku. Takže pokiaľ nemá doktorandské štúdium, ani na oslovenie „doktorka“ nemá právo. Nepochybujem, že môže byť odborníčka v pedagogike, konkrétne v logopédii, ale o vývine motoriky vôbec nemusí mať dostatočné (a hlavne aktuálne) informácie. Takže to bol rovnaký názor ako názor akéhokoľvek iného náhodného človeka.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

 • Ako úspešne dojčiť?

  Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩