Prečo nevyvolávať pôrod

Keď som čakala nášho prvého syna, mala som 23 rokov. Nevedela som toho o tehotenstve a pôrode veľa, hoci jedno neúspešné tehotenstvo som už mala za sebou. Skončilo žiaľ zamlčaným potratom > > > .
Napriek tomu som ale mala v niekoľkých veciach ohľadom tehotenstva a pôrodu úplne jasno:

 • pôrod je prirodzený proces,

 • každá zdravá žena je od prírody schopná priviesť na svet svoje dieťa,

 • dieťa sa narodí vtedy, keď je na to pripravené.

Pôrod sa nevyvoláva

Pôrod sa proste nemá čo umelo vyvolávať. Napriek tomu to aj na mňa lekári skúšali. Termín pôrodu bol určený na 31. marec. Pár dní predtým som bola ešte na poradni v pôrodnici, kde som sa chystala rodiť. Podľa ultrazvuku neboli už prietoky pupočníkom ideálne. Naše bábätko dostalo od lekára čas na spontánny začiatok pôrodu do 2. apríla, inak vraj budem musieť prísť na vyvolávanie pôrodu.

Tu sa na chvíľu zastavím, aby som objasnila pojem termín pôrodu. Je to totiž veľmi mätúci a nepresný pojem. Termín pôrodu je totiž len približne vypočítaný deň od predpokladaného dátumu počatia, so započítaním dĺžky menštruačného cyklu. Lenže normálny termín pôrodu donoseného bábätka sa pohybuje v rozmedzí od 266 do 294 dní. Vo vypočítaný deň D sa narodí len 5 % všetkých detí.

 

Presnejšie by bolo povedať, že bábätko sa narodí v rozmedzí nejakého mesiaca. Pre mnohé mamy by to bolo možno aj menej stresujúce. Veď otravné otázky typu „Tak kedy to už bude?!?“ ešte nijakej žene k pokojnému pôrodu nepomohli.

Čo sa dialo potom?

Zaťala som sa. Na žiadne vyvolávanie pôrodu ísť nemusím! Mala som dve možnosti:

 • odmietnuť vyvolávanie pôrodu, resp. sa do pôrodnice v dohodnutý termín vôbec nedostaviť (kto by ma tam dostal??)

ALEBO

 • skúsiť prirodzené naštartovanie pôrodu.

Určite ste už čítali rôzne overené tipy, ako naštartovať pôrod. Skôr, než ich tu zhrniem, mali by ste vedieť, že
pokiaľ bábätko a maternica nie sú pripravené, nenaštartuje pravidelnú kontrakčnú činnosť vôbec nič. Okrem toho by ste mali vedieť, že v 37.-41. týždni tehotenstva vytvára maternica nové oxytocínové receptory, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri spontánnom začatí pôrodu, ako aj pri samotnom pôrode. Najvyššia koncentrácia receptorov je 24 hodín pred pôrodom.

Má to len jeden háčik – žiaden lekár nevie, kedy to presne bude 🙂 Preto neostáva nič iné, len čakať. Aby Vám aj s partnerom tieto dlhé chvíle ubehli rýchlejšie, môžete skúsiť:

 • teplú vaňu, ktorá poslíčky utlmí a skutočné kontrakcie rozbehne,

 • korenisté a štipľavé jedlo (pozor na pálenie záhy),

 • milovanie (mužské semeno je prírodný prostaglandín),

 • pohyb (chodenie po schodoch, alebo prechádzky).

Určite ste počuli už aj o iných babských receptoch, nie všetky sú však bezpečné. Ani lekárske vyvolanie pôrodu nie je celkom bez následkov a bezpečné. Treba pritom zvážiť dve veci: potreby bábätka a následky vyvolávania.

Čo na to bábätko?

Zrejme ste už počuli pojem prenatálna psychológia. Veda konečne potvrdzuje to, čo mamy vedeli už dávno – že bábätko vníma a cíti už v brušku. Určite ste zažili, ako ste sa prihovárali Vášmu bábätku v brušku a ono nejak zareagovalo. Alebo ste si pohladili bruško a dieťatko sa akoby vtlačilo do Vašej dlane, aby si ten dotyk ešte viac užilo. Je teda pochopiteľné, že aj taká udalosť, akou je narodenie dieťatka, sa mi vpisuje do pamäte. Určite to vníma inak, keď sa pôrod začne spontánne a keď dieťatko z jeho bezpečného miesta niekto vyženie.

Ešte sa sa nad tým nikdy nezamysleli? Tak to skúste práve teraz. Nájdite si tiché, pokojné miesto, kde sa budete môcť schúliť do polohy bábätka v brušku. Zalezte si do perín, pomocou tohto videa > > > sa pokúste vcítiť do pocitov bábätka, ktoré sa niekto zvonka snaží dostať umelým vyvolaním pôrodu (indukciou) z bruška.

Vyvolaný, rovná sa neprirodzený

Aké môže mať ale vyvolávanie pôrodu následky na samotný priebeh pôrodu? Pôrod je prirodzený proces, ktorý vyžaduje bezpečné miesto, kde sa môže žena cítiť uvoľnená a nepozorovaná. Potrebuje súkromie, prítmie. Teraz sa predstavte, že si Vás objednajú na umelé vyvolanie pôrodu. Za bieleho dňa, za prítomnosti niekoľkých cudzích ľudí a po dôkladnom vyšetrení.

Ako by ste sa cítili? Bezpečne? Nepozorovane? Intímne? Pochybujem…

Pôrod je od prírody dokonalý, ale zároveň krehký proces. Akékoľvek zásahy so sebou prinášajú ďalšie zásahy: pretrhnutie plodových obalov, podanie syntetického oxytocínu, Hamiltonov hmat, niekedy dokonca cisársky rez. Chcete niečo z toho zažiť dobrovoľne? Odpovedzte si samé.

Pokiaľ bábätko v brušku prosperuje a nie je ohrozené, odporúčam radšej počkať, kým sa bábätko vypýta na svet samé, prirodzene. Aby ste Vaše dieťa mohli rovnako prirodzene aj vychovávať.

Ako to dopadlo s nami? My sme sa rozhodli užiť si s manželom ešte poslednú chvíľu vo dvojici.. 🙂
Syn sa vypýtal na svet do niekoľkých hodín.

Páčil sa Vám tento článok?
Pridajte Vašu skúsenosť do komentárov pod článok, alebo ho zdieľajte ho so svojimi priateľkami. 
Sledujte tiež moju komunitnú FB stránku Mamin uzlík > > >, aby Vám neušiel žiaden ďalší článok.

 

Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

 • Ako úspešne dojčiť?

  Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩