Sen mamy

Uplynulý víkend sa pre mnohých rodičov niesol v znamení osláv Dňa detí. Pre mňa mal význam v tom, že som absolvovala dva zo štyroch dní v rámci kurzu pre povolanie duly. Stretli ste sa už s týmto pojmom, alebo ste dokonca mali tú česť, že ste kus cesty Vašim materstvom ušli v sprievode duly? Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza iné ženy tehotenstvom, pôrodom a materstvom. Vie poradiť aj s dojčením, či nosením bábätka.

Ja som na duly naďabila už pred siedmimi rokmi, keď som bola tehotná s našim prvým synom. Mala som dohodnutú dulu k pôrodu, tá však z rodinných dôvodov prísť nemohla. Vedela som to síce dosť v predstihu, napriek tomu som inú dulu nehľadala. Však to hádam zvládnem aj tak, čo som si to vlastne vymyslela, že dulu..

Mýlila som sa.

V našej pôrodnici

Do pôrodnice som prišla o polnoci – nadšená a v očakávaní, že konečne uvidím a objímem moje vytúžené dieťa. Službukonajúci lekár ma vyšetril a konštatoval otvorenie na 4 cm. “Pustíme vodu,” oznámil mi, akoby nič. Výsledok? Po necelých piatich hodinách od príjmu bol náš syn na svete – cisárskym rezom. Poviem vám, netuším, kto vymyslel taký honosný názov tak závažnej operácii, ktorú treba vykonávať citlivo a v opodstatnených prípadoch. Ten môj to teda nebol. Ani ja, ani syn sme neboli v tiesni.

Stiesnená bola moja duša, keď som moje dieťa videla po pôrode asi na dve minúty. Vzorne umytého a zabaleného do perinky. Prvé privinutie a priloženie kvôli dojčeniu sa konalo až 31 hodín (!!!) po pôrode. Dovtedy sme boli každý na inom poschodí. V tzv. „baby friendly “ nemocnici.. Možno si viete predstaviť ten boj o dojčenie, ktorý potom nasledoval. A možno by ste sa radšej poučili z chýb iných a tomuto boju sa vyhli.
Potom si prečítajte ZDARMA eBook Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.

Prvý sen

Pri druhom pôrode som to chcela celé inak. Chcela som rozhodovať o mne a o mojom dieťati. Keď sa však chcete pohnúť v živote dopredu, potrebujete sa zbaviť závaží z minulosti: strachov, traumy, sklamania, hnevu.. Viete ako to dopadlo? Zvládla som to. Absolvovala som dve stretnutia s úžasnou dulou Zuzanou Bajkaiovou, ktorá sprevádza ženy pri pôrodoch v Bratislave a okolí.

Aj vďaka nej som bola presvedčená, že JA SAMA dokážem porodiť moje dieťa prirodzene, napriek predchádzajúcej sekcii. Zvládla som to a som preto na seba patrične hrdá.

Niekedy v čase po narodení nášho druhého syna Šimonka mi asi dvakrát prišla na myseľ myšlienka stať sa dulou. Nevenovala som tomu príliš veľkú pozornosť, bol to tak trochu bláznivý nápad. A bláznivé nápady a moja racionalita a pragmatický prístup k životu nešli príliš dobre dohromady. Myšlienka stať sa dulou zapadla do zabudnutia. Alebo žeby nie?

Druhý sen

Tieto jarné prázdniny sme strávili u mojich rodičov na strednom Slovensku. Jedno ráno som sa zobudila a úplne živo som si pamätala tento sen:

Snívalo sa mi, že som šla centrom Bratislavy, ktoré vcelku dôverne poznám, keďže som tu študovala prekladateľstvo nemeckého a holandského jazyka. Ako som tak prechádzala ulicou, stretla som tehotnú ženu, Nemku, v sprievode dvoch kamarátok. Táto žena začala zrazu uprostred ulice rodiť a keďže bola cudzinka, odprevadila som ju do pôrodnice. V pôrodnici som zistila, že žena čaká dvojičky. Rodiacu ženu usadili do plážového lehátka.

Keď porodila prvé dieťa, dostala som ho do rúk. Takto mu bude predsa zima, napadlo mi a tak som dieťa zohrievala kontaktom koža na kožu. Po narodení druhého dieťatka posielali ženu okamžite preč, žiadny bonding, samoprisatie. Keď som oslovila zdravotnú sestru, že je predsa jej úlohou žene po pôrode pomôcť, dostalo sa mi len strohej odpovede. Také slovenské. Čerstvú maminu hneď prepustili a ja som ju znova odprevadila k autu jej priateliek.

Sny sa plnia

Možno si práve hovoríte, že zniem úplne bláznivo. To najbláznivejšie sa však udialo ešte v ten večer, keď som si prechádzala Facebook. Zrazu na mňa z monitora svietila informácia o kurze pre duly s Debrou Pascali-Bonaro, tvorkyňou a riaditeľkou spoločnosti Orgazmický pôrod a tiež spoluautorkou rovnomenného filmu. Po pár dňoch som o mojom sne a o tom, čo mu predchádzalo, povedala mojej mamine.

Sny si treba plniť,“ povedala mi. A tak som si k mojim tohtoročným okrúhlym narodeninám, ktoré budem mať až o niekoľko mesiacov, zaželala príspevok na kurz pre duly. Začala som sa na kurz veľmi tešiť, no zároveň ma chytali zajačie úmysly. Je to pre mňa? Mám na to? Môže si moja rodina dovoliť vynaložiť takú čiastku na plnenie môjho sna?

Odpoveď som dostala túto sobotu a nedeľu, keď sme spolu s desaťmesačnou dcérkou Dorotkou absolvovali dokopy dvanásť hodín o fyziológii pôrodu s úžasnou pôrodnou asistentkou Darinkou Blahutovou. Dcérka prespala prevažnú časť v nosiči. Keď nespala, pokojne si štvorkovala, alebo opatrne chodila pomedzi Ďalšie účastníčky kurzu. Obe sme si ten čas v spoločnosti rovnako zmýšľajúcich žien užili. Bola som plná energie a nadšenia a v duchu som premýšľala nad tými šialenými obavami, ktoré ma zožierali ešte deň pred kurzom.

Som úžasná, aj ty si

Zrazu sa z autorádia ozvala skladba You are amazing, just the way you are (Si úžasná presne taká, aká si) a mne to došlo. Takmer som sa v aute rozplakala, ale predsa len som sa za volantom musela držať. Môj život je úžasný presne taký, aký je. Môj prvý pôrod cisárskym rezom je presne tá perfektná vec, ktorá ma dostala na cestu, na ktorej práve stojím. Väčšina žien, ktorým som pomáhala s nosením, či dojčením boli práve ženy po cisárskom reze. Mnohé to na ďalší pokus zvládli prirodzene a ja som vďačná, že som ich smela inšpirovať a motivovať mojim životom.

Pevne verím, že pomôžem ešte stovkám iných žien ako poradkyňa nosenia a prirodzeného dojčenia, a tiež ako dula. No hlavne ako žena a mama, ktorá nasleduje svoje inštinkty. Len vďaka tomu sa mi podarilo vyhrať boj o dojčenie nášho prvého dieťaťa. Môj osobný príbeh dojčenia si môžete prečítať v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam. 

Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie? Potom Vám eBook Mamou prirodzene pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩