Tehotenstvo, dojčenie a zdravé zuby

Mnoho žien má pocit, že vplyvom tehotenstva sa im výrazne zhoršil stav ich zubov, pribudli kazy. Sama som bola dlho presvedčená, že to je skutočne tak. Pravda je však iná a nie vždy je príjemné si ju priznať. Jednoduchšie je veriť všeobecne rozšíreným mýtom, ako sa pozrieť na problém z odborného hľadiska. Chcete sa dozvedieť viac?

Na otázky o tehotenstve, dojčení a zdraví našich zubov nám dnes odpovie diplomovaná dentálna hygienička Ivona Bondorová, ktorá už od roku 2015 vedie svoju vlastnú ambulanciu dentálnej hygieny v Chorvátskom Grobe pri Bratislave.

Ako je to teda so zhoršením stavu zubov mnohých žien po tom, čo sa stali mamami? Stojí za tým naozaj tehotenstvo, či dojčenie ako také?

Tehotenstvo nie je choroba. Ak žena ešte pred otehotnením pravidelne chodí na dentálnu hygienu, navštevuje stomatológa, kde je pod kontrolou zubná sklovina a jej ďasná, nemá prečo mať zubný kaz a ochorenie ďasien. Počas tehotenstva prichádza k hormonálnym zmenám, čiže aj stav v ústach, pH, množstvo a zloženie slín sa mení. Ak je správne inštruovaná hygieničkou, používa správne pomôcky, nie je možné, že bude mať ochorenia v ústach.

Vplyvom hormónov vznikajú u niektorých žien tzv. tehotenské gingivitídy (zápaly ďasien). Ak sú však pod kontrolou na pravidelnej dentálnej hygiene aj niekoľko krát počas tehotenstva, niet sa čoho obávať. Zubný kaz a ochorenie ďasien, krvácanie, bolesť a zápach svedčí o tom, že žena nechodí na dentálnu hygienu, nikto jej ju nikdy neodporučil, a o to je stav v tehotenstve horší.

Nejednu ženu trápia v tehotenstve nevoľnosti, alebo dokonca zvracanie (môj prípad 😓). Čo by mala v takom prípade robiť?  Ako sa má postarať o svoje zuby, aby to prežili v zdraví?

Prvý trimester je celkovo zásadnou zmenou pre ženu. Ak je prítomné zvracanie, pH v ústach sa samozrejme mení a vzniká nepriaznivé kyslé prostredie. Potrebné je stále vyplachovanie čistou vodou, po každom zvracaní. Zuby po zvracaní, ani bezprostredne po jedle nikdy nečistíme kefkou. Je dôležité, aby sa čo najskôr po zvracaní pH v ústach zmenilo na zásadité. V kyslom prostredí je sklovina veľmi zaťažená. V kyslom prostredí sa sklovina suší, vznikajú rôzne chemické poškodenia.

Ak sa ešte pridá čistenie zubnou kefkou, nebodaj tvrdou, povrch skloviny sa ňou výrazne mechanicky deštruuje. Sklovina má potom suchý, drsný povrch, výrazne sa pigmentuje. Dochádza k zvýšenej kazivosti a najhoršie je to v medzizubných priestoroch. Ruku na srdce, kto denne používa dentálnu niť a medzizubnú kefku?

Preto sa sklovina potrebuje čo najskôr remineralizovať. V tom sklovine pomôže čistá voda a tiež sliny, spolu so slinou aby sa to stalo čo najskôr. To je obdobie kedy sa kyslím prostredím sklovina suší, vznikajú rôzne chemické poškodenia a ak sa zubnou kefkou, nebodaj tvrdou čistí povrch skloviny sa ňou výrazne mechanicky deštruuje. Sklovina má potom suchý, drsný povrch, výrazne sa pigmentuje, a kazivosť je zvýšená hlavne v medzizubných priestoroch.

Na trhu sú rôzne remineralizačné pasty a krémy, ktoré sklovinu zvlhčujú a plnia ju minerálom aj v tomto období. Výborne fungujú aj ako prevencia poškodenia skloviny a tým aj vzniku kazov. Sklovina sa lepšie udržiava, nesuší a ak je tam výrazne kyslé prostredie rýchlejšie sa zregeneruje.

Dojčenie funguje vďaka kombinácii niekoľkých hormónov – oxytocínu, prolaktínu a dopamínu. Ako ovplyvňujú dlhodobo zmenené hormonálne hladiny ženy stav jej zubov? Alebo by sme príčinu zvýšenej kazivosti u niektorých žien mali hľadať inde?

Ako som uviedla na začiatku, tehotenstvo, ani dojčenie nie sú zodpovedné za kazivosť zubov. Hormóny vplývajú na stav v ústach, ale keď je pravidelná dentálna hygiena, kontrola a správne pomôcky, nie je možné, že tehotná, či dojčiaca žena bude mať infekcie v ústach.

Vieme, že strava matky nemá výraznejší vplyv na „kvalitu“ materského mlieka, hoci výrobcovia rôznych doplnkov stravy a nutridrinkov pre dojčiace ženy sa nás snažia presvedčiť o opaku. Ako ovplyvňuje výživa matky zdravie jej chrupu?

Výživa všeobecne vplýva na celkový stav organizmu a tiež na sklovinu zuba a ďasná. To samozrejme platí nielen počas gravidity, ale všeobecne ako u detí, tak u dospelých. Strava je dôležitým základom v prevencii pred zubným kazom a ochoreniami ďasien. Neodporúčam nutridrinky, nakoľko obsahujú veľa cukru, sú husté a lepivé. Nenahradia vodu, ktorá spolu so slinami zvlhčuje sklovinu. Ak pijú ženy vody dostatok, sliny sú redšie. Vďaka tomu sa na hladkých zuboch drží menej povlaku.

Cukor považujeme všeobecne za drogu a preto je potrebné mať ho pod kontrolou. Nemôžeme ho však zo dňa na deň škrtnúť z jedálnička. Môžeme ho dodávať v inej forme, v ovocí, zelenine. Sledujte, aby nebolo cukru v strave priveľa. Sklovina je potom odvápnená, vysušená z kyselín, ktoré sa nachádzajú práve v ovocí, ovocných šťavách.

Ako vplýva dlhodobé dojčenie na vývoj podnebia, tvar čeľustí a postavenie zúbkov u detí? Aké sú vedecké závery napr. v Cochrane library?

Z hľadiska vývinu zubov podľa mňa nepotrebujeme poznať žiadne vedecké závery. Každé dieťa je iné. Dĺžka dojčenia je u detí veľmi individuálna. Podnebie sa formuje veľmi dlho, podnebný šev sa uzatvára až okolo 18.roku života. Napriek tmu je u nedojčených detí potrebné odstrániť cumlík čo najskôr.

Dojčené deti cumeľ nepotrebujú vôbec. Pokiaľ dieťa ešte nie je samostatné v jedení s lyžičkou, ale má aspoň čiastočne vyvinutý mliečny chrup, môže prijímať tvrdú potravu. Hryzenie zeleniny a ovocia, ale aj inej pevnej stravy pomáha pri vývine svalov a tvarovaní čeľustí a podnebia.

Aké máte vo Vašej praxi skúsenosti s deťmi, ktoré sú dlhodobo dojčené? Badať rozdiel v porovnaní s deťmi, ktoré dojčené neboli, alebo len veľmi krátko? Aké máte skúsenosti s používaním cumlíka u detí?

Či boli deti dlhodobo dojčené, alebo nie, na sklovine mliečnych zubov nebadať. Skôr pozorujem deformity u detí v predškolskom veku spôsobené používaním cumlíka, alebo cmúľaním prsta. Toto žiaľ nie je problém len u škôlkarov. Smutné je, že sa v mojej praxi čím ďalej tým častejšie stretávam so školákmi, ktorí si cmúľajú prsty, pero, ohrýzajú nechty. To je všetko psychika dieťaťa, ktorú ako mama budujete od prvého kontaktu s Vašim dieťaťom. Podľa mňa to ale neznamená, že dojčenie, alebo cumeľ je vhodné poskytovať dieťaťu dlhodobo.

Na čo by mali rodičia dbať pri starostlivosti o mliečne zúbky svojich detí?

Pri starostlivosti o mliečny chrup je dôležitý správny hygienický návyk, ktorý vybudujete u svojho dieťaťa od prvého zúbka. To znamená:

• čistenie správnou zubnou kefkou,
• rozrušovanie povlaku na zube,
• správna výživa počas celého dňa,
• minimalizovanie umelého cukru a nahradenie prirodzenými cukrami v ovocí. Odporúčam podávanie v rámci obeda, preferovanie zeleniny

Dnešná doba je veľmi ťažká na údržbu zúbkov, reklamy na sladkosti a sladké nástrahy pri pokladniach sú všade. Deti ale netreba od takýchto vecí príliš separovať. Zakázané ovocie chutí najlepšie a to práve nechceme.

Občas treba deťom dať aj normálny cukor, kvalitnú čokoládu. Skôr odporúčam dať deťom čokoládu ako lízatká a tvrdé cukríky, kde je lepivá zložka. Kým dieťa cukrík, či lízatko vycmúľa, sklovina sa dlhý čas nachádza v kyslom prostredí. Dôsledkom toho je sklovina suchá, odvápnená, bez lesku, vysušená. Na zuboch sa vytvára viac povlakov, tmavých pigmentových škvŕn od čajov a jedla.

Zdravá sklovina bez povlakov, bez zubného kameňa a bez kazov pritom nepotrebuje špeciálne pasty. Všetko je to o výžive, dostatku čistej vody a pravidelnej starostlivosti. Správne pomôcky a pravidelná kontrola u hygienika a stomatológa už od prvého zuba sú pritom základ nielen zdravých zubov, ale aj dobrého vzťahu detí a dospelých so zubármi 🙂 🙂 🙂

Verím, že Vám tento článok pomohol.


Ak hľadáte prvú pomoc pri problémoch s dojčením, množstvo cenných informácií nájdete v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Chcete viac, ako „len“ úspešne dojčiť ? (hoci to je v našich podmienkach často nadľudský výkon)? Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie?

Potom mám práve pre Vás eBook Mamou prirodzene. Pomôže Vám porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩