Urob to inak

Mám rada rutinu, do istej miery. Dáva mi istotu a zároveň šetrí moju rozhodovaciu kapacitu na dôležité veci. V praxi to znamená, že počas týždňa vyzerajú rána s našimi deťmi viac, či menej rovnako. Z postele vstanem až vtedy, keď sa zobudí najmladšie z našich troch detí, osemmesačná Dorotka. O dvoch starších synov sa postará manžel, prípadne si poradia sami – vycikajú sa, pustia si rozprávku, nájdu si niečo na jedenie.

Rutina je fajn

Z postele ideme s Dorotkou rovno do obývačky, kde na nás čakajú dva žiarivo zelené nočníky. Usádzam dcérku na nočník a kým si to stihne všimnúť, odbieham ku stolu po okuliare. Vždy si ich nechávam na tom istom mieste, aby som ich nemusela hľadať. Bez okuliarov na diaľku nájdete okuliare len ťažko 🙂 Vraciam sa k dcérke, aby sa z toho nočníka náhodou nevybrala po najbližšiu hračku.

Zatiaľ čo povzbudzujem Dorotku, aby sa vycikala, úporne sa snažím, aby som sa nepocikala ja sama. S dcérkou praktizujeme od narodenia bezplienkovú komunikačnú metódu, možno ste sa stretli už s pojmom prirodzená hygiena dojčiat. To druhé označenie je určite presnejšie a menej sci-fi v rámci našej západnej kultúry. Viac o tom, ako funguje prirodzená hygiena a o mojich skúsenostiach s rôznymi prístupmi k hygiene dojčiat sa dozviete v niektorom z ďalších článkov.

O chvíľu zaznejú známe zvuky cikania a Dorotka sa začne spokojne usmievať. Zabalím ju do látkovej plienky a prezlečiem z pyžamka. Po celý ten čas zatínam zuby a moje zvierače, aby som ešte chvíľu vydržala. Konečne utekám s nočníkom do kúpeľne, vylievam obsah do záchoda, sadám si. Prichádza dlho očakávaná úľava. Užívam si tú osamelú chvíľu mamy troch detí. Pár sekúnd. Až pokým nezačujem Dorotku pišťať a stenať.

Utekám ju zachrániť pred láskyplným objatím jej takmer trojročného malého veľkého brata. Pritom sa rýchlo utieram, vyťahujem pyžamové gate a s neumytými rukami oslobodzujem dcérku zo zovretia Šimonka. On ju fakt veľmi ľúbi, ale tak chlapsky, neohrabane. Navyše sa po nej vrhá najviac práve vtedy, keď si odbehnem na záchod.

Nefunkčná istota

Takto to ďalej nejde, pomyslím si. S touto očividne málo funkčnou rutinou musím niečo urobiť. Ako píše Peter Sasín vo svojej knihe Triumf, nemôžem čakať, že ak dodržím recept s lečom a budem túto receptúru opakovať dostatočne veľakrát, vylezie jedného dňa z hrnca sviečková (str.67 tejto skvelej knihy, tuším si ju prečítam ešte aspoň raz). Spomeniem si na moje zuby a musím mu dať v duchu za pravdu.

Cikanie, zuby a dojčenie?

Pýtate sa, čo má ranné „rodinné“ cikanie spoločné so zubami? A ako to vôbec súvisí s dojčením? Jednoducho. Často robíme podvedome veci stále tým istým spôsobom a to očividne so slabým, alebo až zlým výsledkom. Na vine býva potom niekto iný, vyhovárame sa na vrodené chyby a indispozície. V skutočnosti je ale naša situácia dôsledkom našich predchádzajúcich rozhodnutí, presvedčení a činov. Zmena príde len ak pripustíme, že sa to dá robiť aj inak.

Ja som si donedávna myslela, že moje zuby proste nemajú medzizubné priestory, do ktorých by sa vošla čo i len tá najtenšia medzizubná kefka. Nešlo mi to po prvom pokuse s kefkou neznámej hrúbky, tak som to prijala ako neotrasiteľný fakt. Celá moja ústna hygiena teda pri veľkom šťastí popri troch deťoch pozostávala z obyčajného umytia zubov kefkou ráno a večer. Občas samozrejme muselo stačiť raz. Buď som nestíhala ráno, alebo som zaspala večer pri ukladaní detí do postele.

Čomu (ne)veríme, to (ne)robíme

Takáto „starostlivosť“ mala samozrejme svoje následky v podobe mnohých kazov. Radšej Vám nepoviem koľko ich bolo, hanbím sa za to doteraz. Okrem hanby ma prepadali pocity hnevu na neznámeho vinníka. Pred pár mesiacmi som si však priznala, že si za tie kazy môžem sama. Ani moje tri tehotenstvá a občasné zvracanie, ani moje deti, ani dojčenie. Len moje mylné presvedčenie a tomu zodpovedajúce činy. Neverila som, že mi vojde medzi zuby mini-kefka, tak som ju nepoužívala.

Zmena je rozhodnutie

Po tomto uvedomení som sa pustila do zmien v hygiene mojich zubov. Rozhodla som sa, že začnem používať dentálnu niť, každý večer a poctivo. Prvé pokusy boli neohrabané a trvalo mi to dosť dlho. Ale nevzdávala som sa a každým dňom to išlo ľahšie. Z nepríjemnej činnosti sa stala vítaná rutina. Už som si nevedela predstaviť, že by som šla spať bez toho, aby som si zuby „vynitkovala“.

Ďalším krokom bolo absolvovanie dentálnej hygieny, kde mi skvelá pani hygienička Ivona Bondorová nielenže zuby dôkladne vyčistila, ale ešte ma aj zoznámila s medzizubnými kefkami. Doteraz mi to každý zubár predostrel ako hotovú vec, nik mi ale prakticky nepomohol a neukázal, ako a s ktorými medzizubnými kefkami si zuby vyčistiť. Vďaka jej podpore som si zaumienila, že to konečne zvládnem aj ja. Paráda.

Začiatky sú ťažké

Prvý večer po hygiene bol masaker. Zrazu som tých medzizubných priestorov mala priveľa, cítila som každý pohyb kefky. Navyše to s klasickým čistením a nitkovaním trvalo snáď pol hodiny. Verila som však, že podobne ako s nitkovaním, aj s medzizubnými kefkami to bude každým dňom len a len lepšie. Stačí vytrvať. Po týždni bola citlivosť preč, získala som cvik a celý proces som zvládla oveľa rýchlejšie. Teraz každý večer zaspávam s pocitom, akoby som sa práve vrátila z ústnej hygieny.

Dojčenie nie je iné

Aj keď sa to mnohým ľuďom možno nezdá, dojčenie nie je oproti ústnej hygiene, či akejkoľvek inej činnosti iné. Vždy záleží na tom, ako danú činnosť vykonávame. Čo si myslíme o sebe, našich možnostiach, o našich danostiach. Presvedčenie, že mne dojčenie nejde, či nepôjde lebo … (doplňte si, čo chcete) je len v našej hlave. Veď ako súvisí dojčenie susedy s tým Vaším? Poviem Vám to celkom presne. Absolútne nijako.

Viete, poznám niekoľko žien, ktoré svoje prvé dieťa dojčili len krátko, prípadne vôbec. Niektoré mamy dojčili v tandeme s umelou výživou, iné sa po určitom čase prestali s dojčením trápiť a nahradili ho umelým mliekom. Dúfali, že pri druhom dieťati im dojčenie konečne pôjde. Predsa len, mali už nejaké skúsenosti. Ani tentokrát to však nevyšlo, prípadne to bolo len nepatrne lepšie.

Kde teda urobili chybu? Alebo to zapríčinilo niečo iné? Chýbajúce mliečne žľazy, „osud“ matky bez mlieka. Veď sú aj také, čo mlieko predsa „nedostanú“, či nie? Vaša mama, suseda, sestra, kamarátka – ony všetky dojčili len krátky čas, prípadne vôbec. Je skvelé, že hľadáte pomoc, ale neberte si rady, ani príklad od niekoho, kto nikdy nedojčil alebo dojčil kratšie, ako chcete Vy sama.

Urob to inak

Ak sa dojčenie nedarí, je potrebné postupovať od základu inak. Ak používate cumlík, zahoďte ho. Moju osobnú skúsenosť s cumlíkom si môžete prečítať v ZDARMA eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam.  Ak je dieťa zabalené v perinke, ulitke, či inej forme zavinovačky, prosím osloboďte ho a priviňte si ho k sebe. Ak Vám novorodenec prespí v kočíku, či v postieľke niekoľko hodín, prosím noste ho v šatke na Vašom srdci a blízko pri voňavom mliečku.

Chcete pre Vaše dieťatko to najlepšie? Potom Vám eBook Mamou prirodzene pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

 

Ak žijete v Bratislave a širokom okolí, rada Vám pomôžem osobne.
Viac o kurzoch noseniaporadenstve pri dojčení a nosení sa dozviete tu > > > , alebo na FB v komunite Mamin uzlík. Viac o mne a mojich deťoch nájdete na Instagrame pod menom michaela.hrinova.
alebo na e-mailovej adrese maminuzlik@michaelahrinova.sk.

 

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre
 1. Nika píše:

  Fajn článok, no nesúhlasím s tým kojením. 1. dcéru som nekojila, jednoducho to nešlo a nešlo. Skúšala som snáď všetko, dieťa piť nechcelo. Keď som si povedala, že proste to ísť musí a kojili sme sa jeden deň bez dokrmovania, za tých 24 hodín klesla na váhe o 100g. Pri hmotnosti 3100g je to fakt dosť. Tak som mlieko odsávala 8 mesiacov, bolo to parádne na nervy, lebo denne som tým strávila 5 hodín, ale neľutujem to rozhodnutie. Druhá dcéra, to bolo niečo úplne iné, už v pôrodnici sme sa začali zosúlaďovať a doma sme to vyšperkovali, kojila som ju bez problémov jeden rok. Takže si myslím, že veľa záleží aj od dieťaťa. Nielen od snahy a pokusov matky.

  • miska.hrinova@gmail.com píše:

   Milá Veronika, ďakujem za pochvalu, ale hlavne za úprimnosť. Viem, že je to niekedy veľmi ťažké a preto je nesmierne obdivuhodné, že ste odsávali svoje mlieko tak dlho. Urobili ste maximum, čo bolo vo Vašich silách.
   Som presvedčená o tom, že dojčenie je napriek mnohým zásahom do pôrodu a do udalostí bezprostredne po ňom prirodzené. Ako pre mamu, tak aj pre dieťa. Deti pri narodení nevedia, v ktorom storočí žijeme. Určite teda žiadne nebude dobrovoľne hladovať, ani sa nespolieha na náhradné riešenie. Preto pomáham ženám vidieť čo je za zdanlivým odmietaním dojčenia zo strany bábätiek. Aby si to dojčenie nemuseli vydrieť tak ako Vy. Ešte raz máte môj obdiv. Úprimne, neviem, či by som to ja osobne zvládla tak dlho.

 2. Kojení nekojení. Obdivuju tu změnu přístupu z pasivního vzdychání do aktivního konání. Člověk je obětí jen do té doby, dokud se jako oběť chová. A zdá se, že si to uvědomuje čím dál tím více lidí, hlavně žen. A to je moc dobře. Pro nás, pro děti i pro společnost (i když ta to zatím často vnímá spíše jako povstání jednotlivců). Díky za článek!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

 • Ako úspešne dojčiť?

  Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩