Ženy, nebojte sa

Odkedy som začala písať môj blog o dojčení a nosení, stále viac premýšľam nad mojimi začiatkami. A stále viac pritom pociťujem obrovskú vďačnosť. Aký by bol môj život, keby som raz počas tehotenstva náhodou nenarazila na krátky článok o nosení? Neviem odpoveď na otázku typu „Čo keby…“. Viem však, že bez nosenia by som bola už niekým úplne iným. Chcem Vám rozpovedať môj príbeh a povzbudiť Vás, milé ženy, aby ste sa nebáli.

Ešte keď som bola tehotná, narazila som na internete na článok o nosení detí. Bol fakt stručný, ale okamžite ma presvedčil – budem moje dieťa nosiť. Od toho momentu som sa na narodenie nášho syna Tomáška tešila ešte viac. Podporu v nosení som mala spočiatku hlavne v kamarátke Slávke z Nemecka, ktorá nosila svojho extrémne predčasne narodeného syna. Aj vďaka spoločnému kontaktu je z neho dnes zdravý a šikovný chlapec.

Pátrala som, rozmýšľala a debatovala s kamarátkou, v čom ho budem nosiť. Odporúčala mi kúpiť si šatku na nosenie. Keď som zistila, aká je tá šatka dlhá, nebola som schopná ani len zdvorilej odpovede: „Čo si sa zbláznila!? Čo s tým budem robiť? Kúpim si nosič na jednu pracku a hotovo.“ Na šatku som sa v tom čase jednoducho neodvážila.

Rozumiem preto strachu mnohých mám, ktoré ku mne chodia na skupinové kurzy, alebo individuálne poradenstvo nosenia. Rada Vám pomôžem zbaviť sa strachu z nosenia Vášho dieťatka, stačí len využiť jednu z vyššie uvedených možností.

Zlé nosenie? Určite lepšie ako žiadne

Na druhú stranu tiež viem, že tieto obavy sú úplne neopodstatnené. Až neskôr som na vlastnej koži zistila, že viazať šatku je v porovnaní s pokusom vhodne umiestniť dieťa do babyvaku úplná malina. Konečne som si teda zaobstarala nosičskú pomôcku, na ktorú som si trúfala – babyvak. Musím tu zdôrazniť, že túto pomôcku na nosenie neodporúčam, keďže nejde o ergonomickú pomôcku na nosenie. Rozhodne je to však oveľa lepšie, ako tlačiť plačúce dieťa v kočíku.

 

Hneď ako som mala babyvak doma, pochválila som sa kamoške, ktorá už bola mamou. Prišla studená sprcha – jej dieťa sa nosiť nechcelo, ani moje sa vraj nebude chcieť. Tak to teda nie!, povedala som si. Od toho dňa som drobčekovi v brušku rozprávala, čo mám pre neho doma prichystané. Vysvetľovala som mu, ako budeme všade spolu chodiť, ako všetko uvidí, ako bude pri mne spinkať. Obaja sme sa na nosenie veľmi tešili.

Nosenie je úžasné pre maminu, dieťa, aj pre nich oboch. Nosenie pomáha vytvárať pevnú vzťahovú väzbu medzi mamou a dieťaťom. Dieťatko lepšie spí a menej plače. Svoju energiu využíva na rast a učenie. Cíti vôňu svojej maminy. Počuje tlkot jej srdca. Vníma rytmus jej chôdze, aj dýchania. Mamine sa vďaka kontaktu so svojim dieťatkom tvorí viac materského mlieka. Hladiny hormónov sú vďaka noseniu vyrovnané, takže nedochádza k prudkým výkyvom nálad, tzv. popôrodnej depresii.

Môj nosičský príbeh

Začala som teda pár dní po pôrode nosiť v babyvaku a bola som zaň nesmierne vďačná. Nosenie mi pomáhalo doma, a ešte viac vonku. Po pôrode neplánovaným cisárskym rezom bolo kočíkovanie pre mňa príliš namáhavé. Jazvu som cítila pri každom kroku aj bez toho, aby som musela pred sebou tlačiť ťažký kočík. Syna som nosila v babyvaku asi do pol roka, potom som už jednostrannú záťaž nezvládala. Ako sa posadil, začal sledovať svet zo športového kočíka.

Naše nosenie tým však vonkoncom neskončilo. Syn oslávil v marci 2013 prvé narodeniny a v Bratislave vtedy napadol sneh. Veľa snehu. Potrebovali sme ísť do centra mesta k lekárke. Dostať kočík s dieťaťom k električke, do a z električky vyzeralo ako neprekonateľná prekážka. Vtedy ma zachránila moja kamarátka Gabika. Omotala ma do jej pevnej šatky do dvojitého kríža a my sme sa vypravili k lekárke. S prehľadom sme zvládli sneh, schody, električku, a ešte som ho mohla za pochodu syna nadojčiť a uspať.

Objavili sme našu starú lásku v podobe nosenia. Okamžite som si začala zháňať vlastnú šatku. Keď som sa s ňou konečne skamarátila, začala som moju ohromne pozitívnu skúsenosť šíriť ďalej. V tom čase som o poradkyniach nosenia, či dojčenia ani len nechyrovala. A tak som len ako amatérsky nadšenec pomáhala kamarátkam a susedám s nosením ich detí. Dokonca som učila viazať šatky dve adoptívne maminy.

V júni 2014 som si absolvovala kurz nosenia detí pod vedením skvelej Anny Pohořálkovej. Moje nadšenie pre nosenie ešte vzrástlo. Hlavne som rozprávala o mojom neopodstatnenom strachu zo šatky a jej viazania. S tým Vám viem poľahky pomôcť na individuálnom kurze nosenia u Vás doma v Bratislave a jej okolí. Ak ste z väčšej diaľky, dohodneme sa na Skype poradenstve.

Ženy, nebojte sa

Pred šiestimi rokmi ma od šatky odradila jej nepredstaviteľne desivá dĺžka. Mnohé ženy však zväzuje omnoho väčší strach. Je to strach z vlastného dieťaťa. Z toho vytúženého, 9 mesiacov noseného dieťaťa, ktoré nimi bude cez nosenie nebodaj manipulovať. Boja sa, že bude rozmaznané, že ho budú musieť všade vláčiť a nijak inak svoje bábätko neuspia. Strach, že bude na nich príliš závislé a oni nič neurobia. Strach, že budú otrokom svojho dieťaťa.

Práve nedávno som takú maminu stretla. Mala dve deti, asi jeden a pol ročného syna a štvormesačnú dcérku. Nosenie som jej jemne odporúčala už asi dva mesiace. Ona však stále odmietala a bojovala s vlastným dieťaťom. Hranie v herni, aj uspávanie pred naložením do kočíka sprevádzal plač jej dcérky. Napriek odmietavému postoju k noseniu vlastne malinkú neustále nosila v na rukách. Sprevádzaná plačom dcérky, chodila, či pobehovala za synom.

Bolelo ma z toho srdce. Prečo s tým nosením niektoré ženy tak zápasia? Veď ustrážiť dve malé deti je fuška sama o sebe, tak prečo si to niekto odmieta uľahčiť? Prečo sa niekto snaží „odučiť“ svoje vlastné dieťa od potreby nosiť sa? Veď to je ako pokúšať sa odučiť rybu od plávania vo vode. A predsa…

Sú dni, kedy je starostlivosť o deti tak náročná, že sa dá prirovnať k prechodu po úzkej lávke ponad hlbokú priepasť. Proste ide o život.. A teraz si predstavte si, že máte dve možnosti: ísť pomaly s rozpaženými rukami (=nosenie v ergonomickej pomôcke), ktoré Vám pomôžu udržať rovnováhu a vďaka tomu prejsť na druhú stranu s úsmevom. Alebo pôjdete so zavretými očami a ešte po rukách (=„vláčenie“ dieťaťa na rukách bez šatky, lebo nosenie v šatke je výchovná smrrrrť).

Čo by ste si vybrali Vy?

Pred šiestimi rokmi som si vybrala nosenie a neľutujem to ani sekundu. Užívam si to a teším sa z nosenia a z vzájomnej blízkosti s mojimi troma deťmi. Priznávam, že je to niekedy fyzicky náročné. Ale stojí to za to. Prvý syn sa nosil dva a pol roka. Druhý syn sa nosil devätnásť mesiacov. Každý deň od narodenia spal len v šatke, alebo v nosiči. Moja svokra ma pri každej príležitosti ľutovala a ja som sa na ňu usmievala. Jedného dňa dozrel a odpadol a už som ho do nosiča nedala. Od júla 2017 nosím naše tretie dieťa, dcérku Dorotku a je nám spolu tak dobre.

Aj Vám a Vášmu dieťatku môže byť spolu dobre. Zahoďte predsudky a strachy o nosení detí a vzťahovej výchove. Vaše dieťa Vám raz investovaný čas a pozornosť vráti, tak ako to mne vracajú moje deti už teraz. Keď pred pár dňami môj takmer školák nemohol zaspať, lebo sa bál, že bude mať zlé sny, prišiel sa ku mne pritúliť ako malé mačiatko. Pretože to, čo som vytvorila nosením, je vzťah.

Ďalšie informácie nielen o nosení nájdete v eBooku Mamou prirodzene. Táto kniha Vám pomôže porozumieť nielen potrebám bábätka, ale aj princípom fungovania prirodzeného dojčenia, nosenia, či spoločného spania. Dokopy sa dozviete množstvo informácií o 5 nástrojoch prirodzeného materstva a ich uplatnením vo Vašom živote s dieťatkom ušetríte minimálne 3000 EUR.

Chcete vedieť ako? Tak neváhajte a objednajte si ho a dostanete k nemu 3 skvelé bonusy. Okrem iného budete mať prístup k uzavretej skupine Mamou prirodzene, kde nájdete podporu a rady na Vašej ceste prirodzeným materstvom. Ak náhodou nebudete s eBookom spokojná, máte 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí.

Som dula, lektorka nosenia a poradkyňa prirodzeného dojčenia. Predovšetkým som mama troch dojčených a nosených detí. Autorka eBooku Ako úspešne dojčiť napriek zlému štartu a prekážkam a eBooku Mamou prirodzene. Sprevádzam ženy na ceste k prirodzenému materstvu od pôrodu, až po dojčenie a nosenie Môj príbeh si prečítajte tu.>>

Registrujte sa pre zasielanie noviniek a stiahnutie ZDARMA eBooku:

15 tipov ako úspešne dojčiť

Chcete získať 15 overených tipov ako úspešne dojčiť?  Potrebujete povzbudiť, že sa dá dojčiť aj keď ste nemali ideálny štart?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účel spracovania tohto komentára. Viac o spôsobe ochrany Vašich osobných údajov nájdete tu >>>

  • Ako úspešne dojčiť?

    Chcete sa vyhnúť prekážkam na ceste k úspešnému dojčeniu? Prečítajte si ako na to ⇩⇩⇩